ANA SAYFA / DÜNYA / Filipinler: Pirinç isteyen çiftçiler yol kesti

Filipinler: Pirinç isteyen çiftçiler yol kesti

filipinler çiftçiFilipinler, Cotabato City’de bulunan çiftçiler yol kestiler ve hükümetten pirinç sübvansiyonların devam ettirilmesini talep ettiler.

Pazar gününden bu yana 4 şeritli otoyola barikat kuran ve oturma eylemi yapan protestocu çiftçiler anayolu işgal ederek trafiği durdurdular. Kadınlar, çocuklar ve çiftçilerden oluşan yaklaşık 2.000 civarında protestocu “pirinç istiyoruz, mermi değil” yazılı pankart açtı.

Nisan ayı başında El Nino kasırgasından etkilenen çiftçiler, Kidapawan City’de yol kesmiş ve hükümetten afet fonunu serbest bırakmasını talep etmişlerdi. Polisin müdahale etmesi üzerine 2 kişi hayatını kaybetmiş 15 kişi ise yaralanmıştı.

Açlık sınırında yaşam sürdürdüklerini belirten çiftçiler, iyi beslenememe nedeniyle bünyelerinin zayıf düştüğünü ve soğuk algınlığı, baş ağrısı, karın ağrısı gibi rahatsızlıklarının arttığını söylediler. Eyleme katılan çiftçiler “aç çiftçiler için pirinç istiyoruz” sloganları attılar.

Polis yetkilileri protestocu çiftçileri ikna edip yolun yarısını bir süreliğine trafiğe açtıklarını söyleseler de, bölgeden gelen haberlere göre protestocu çiftçiler yeniden barikat kurarak yolu araç trafiğine kapadılar.

Geçtiğimiz Perşembe günüde Malaybalay City’de kuraklıktan etkilenen 5.000 civarında çiftçi Sayre otoyolunu işgal ederek hükümetten yardım talep ettiler.

Haber: isyandan.org

Ayrıca kontrol

ΕΚΛ: ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Η κυβέρνηση Αναστασιάδη πιστή στην ταξική της αποστολή για προάσπιση των συμφερόντων της αστικής τάξης, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir