ANA SAYFA / DÜNYA / Almanya’da gençlik ırkçılığa karşı alanlara çıktı

Almanya’da gençlik ırkçılığa karşı alanlara çıktı

almanya-genclik-irkcilik-eylem-AAAlmanya’nın Berlin, Bremen, Bon, Münih, Frankfurt, Kiel, Potsdam kentleri başta gelmek üzere toplam 16 kenti, 27 Nisan’da 7 bin üniversite öğrencisi ve stajyerin, ırkçılık karşıtı gösterilerine sahne oldu. Sadece Berlin’deki gösterilere 4 bin kişi katıldı.

Eylemin çağrısını çeşitli gençlik guruplarının “Gençlik ırkçılığa karşı” şiarı ile oluşturduğu ittifak yaptı. Mülteciler sorunu, bunu bahane ederek sokaklara çıkan PEGİDA ve Neo-Nazilerin başını çektiği ırkçı-faşist saldırganlık bu gösterilerin hareket noktası oldu. Eylemler öncesinde yapılan çalışmalara ve eylemler sırasında yapılan konuşmalara bu konular damgasını vurdu. Sömürü ve savaş sorunu, eylemlerin öncesindeki çalışmalarda ve gösterilerde yapılan konuşmalarda dile getirilen diğer sorunlar oldu.

Tüm eylemlerde Merkel’in mültecilerle ilgili ikiyüzlü politikaları ve AfD adlı ırkçı-faşist partinin mültecilere dönük saldırganlığı teşhir edildi. Neo-Nazi ve PEGİDA çetelerinin Alman tekelci devleti ve polisinin desteği ile giderek toplumu tehdit eden bir güç haline geldikleri vurgulandı. Irkçı-faşist çetelerin kapitalizm denen bataklıkta üredikleri, ırkçı-faşist saldırganlığın kaynağının da kapitalizm olduğu belirtildi. Anti-kapitalist temelde ırkçılığa karşı mücadelenin yakıcılığına değinildi.

Her yerde coşkulu bir atmosferde gerçekleşen gösterilerde dikkate değer olan, sıklıkla ve özel biçimde, yaklaşık iki aydır başta Paris olmak üzere, Fransa’nın irili ufaklı tüm kentlerinde gündemi sarsan işçi ve öğrenci genlik hareketinden söz edilmesiydi. Konuşmalarda Fransa’daki gençlik eylemlerine göndermeler eşliğinde, bu hareketle aynı yoldan yürüme çağrısı yaptılar.

“Irkçılığa karşı gençlik” ittifakı 22 Mayıs’ta Berlin’de bir toplantıda/konferansta tekrar bir araya gelecek ve bundan sonra ne ya da neler yapılacağını tartışıp, karara bağlayacak.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir