ANA SAYFA / HABERLER / BES yarın Esentepe Belediyesi’nde uyarı grevine gidiyor

BES yarın Esentepe Belediyesi’nde uyarı grevine gidiyor

BES-ErenkoyBelediye Emekçileri Sendikası Esentepe Belediyesi çalışanlarının 3 aydır maaş alamdadığını belirterek bunun sebebinin Belediye’ye ödenen devlet katkı payına, Esentepe Belediyesi’nin elektrik borcundan dolayı el konulmsı olduğuna dikkat çekti.

BES Yönetim Kurulu adına başkan Ulus Arpalıklı imzası ile yapılan yazılı açıklamada 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın 31.nci maddesi 2.fıkrasına göre “Belediyelerin devlet gelirlerinden ayrılan payları ile kamu alacaklarının tahsili usulü yasası kurallarına bağlı gelirlerine ve kamu hizmetlerine tahsis edilmiş taşınır ve taşınmaz mallarına haciz konamaz.” denildiği, buna rağmen KIB-TEK tarafından açılan ara emri davasınca bu gelirlere el konulduğu aktarıldı. “Bir an önce mahkemenin yine kendi aldığı bu kararı düzeltmesi  gerekmektedir.Yasanın maddesi açıktır.” denilen açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Kaldı ki bu elektrik borcu geçmiş dönemlerden belediyeye ait olmayan ve belediye üzerinden usulsüz şekilde yapılmış işlerden bu boyutlara gelmiştir. Ne geçmiş belediye başkanı ne de şimdiki başkan bu durumu düzeltmek için yasal yollara başvurmamış, bunun yanında ödemeyi de red ederek Esentepe Belediyesi’ni bugün borç batağına sürüklemişlerdir. Bu yapılan usulsüzlük ve iş bilmezliklerin cezası belediye çalışanlarına ödettirilemez.

Y(K-1) 1078-2014 Bakanlar kurulu kararı ile; Esentepe Belediyesine ait Savyon Village Villarının Esentepe Belediyesi adına elektrik sayacının durdurulması ve 4.6.2014 tarihinden itibaren Rescon Management Ltd. adına yeni sayaç bağlanmasını ve sorunların çözümünün sağlanması amacıyla, Başbakan Yardımcılığı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığının KIB-TEK, Esentepe Belediyesi ve Rescon Management Ltd ile yapılacak anlaşmalardan yetkili kılınmasına karar vermiştir. İlgili Bakanlığı bu konuda derhal göreve davet ederiz.

Yarın 27 Nisan 2016 Çarşamba günü Esentepe Belediyesinde 1 günlük uyarı grevi ve saat 10.00’da Belediye önünde Basın açıklaması yapılacaktır.
Konu ile ilgili dava 28 Nisan 2016 Perşembe gününe ertelenmiştir. BES yönetimi ve Esentepe Belediyesi çalışanları Perşembe günü hep birlikte Girne mahkemesi bahçesinde davanın  takipçisi olacağız.

Esentepe belediyesi yeniden sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulana ve çalışanlar maaşlarını alıncaya dek BES basın, yayın, eylem ve süresiz grev de dahil her türlü yasal hakkını kullanmaktan kaçınmayacaktır.”

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir