ANA SAYFA / HABERLER / Sendikal Platform: Bu paket entegrasyonun son adımı ve topluma ihanet belgesidir!

Sendikal Platform: Bu paket entegrasyonun son adımı ve topluma ihanet belgesidir!

Sendikal Platform Meclis EylemSendikal Platform, Türkiye ile imzalanacak ve 2016 ile 2018 dönemlerini kapsayacak mali protokolün “siyasi ve ideolojik” olduğuna dikkat çekerek, “bu paket entegrasyoncu ve soygun düzeninin tüm kapılarını açacak siyasi bir belgedir. Bunu imzalayacak hükümet, gerekçesi ne isterse olsun Kıbrıs Türk toplumuna ihanet edecek. Paketlerle yönetilmek kabul edilemez” dedi.

Su ve maaş konusunda dayatma yapıldığını, bunun şantaja dönüştürülerek paketin imzalanmasıyla eşdeğer tutulduğunu savunan Sendikal Platform, “Paketlerin tümüne karşıyız” dedi.

Platform adına açıklama yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, “Sendikal Platform’un söz konusu paketi bir toplantıda değerlendirdiğini” kaydetti.

“Yıllardır dayatılan paketlerde olduğu gibi, bu paket de ekonomik olmaktan öte siyasidir” diyen Gökçebel, “paketin” yapısal hiçbir soruna çözüm üretmediğini söyledi.

Gökçebel, “Bu paket entegrasyoncu ve soygun düzeninin tüm kapılarını açacak siyasi bir belgedir” görüşünü savundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

21.4.2016 da KTOEÖS de toplanan Sendikal Platform 2016-18 Dayatma PAKETİ’ni ayrıntılı değerlendirmiştir. Yıllardır dayatılan paketlerde olduğu gibi, bu paketin de ekonomik olmaktan öte SİYASİ olduğu, yapısal hiçbir soruna çözüm getirmediği gerçeği ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur. Su ve maaş dayatmasının şantaja dönüştürülmesinin, paketin imzalanması ile eşdeğer tutulmasının AKP tarafından dayatılan SİYASİ ve İDEOLOJİK paketin içeriği, amacı ile ilgili olmasından kaynaklandığı değerlendirmesi yapılmıştır.
Paket yabancı şirketlere mal devrinin kolaylaştırılması, zengin kesimlere vergi muafiyetleri sağlanması, bazı  kurumların tasfiyesi, kamu-özel ortaklığı gibi uydurmalarla Kıbrıs Türk Toplumuna ait 3-5 kurumun da peşkeşi (tüm limanlar, belediyeler, elektrik, telekomünikasyon, tük vs özelleştirilmesi) tüm fonların kaldırlması, kooperatiflerin kapatılması, NORM kadro uygulamasına geçilerek tüm kamunun, dairelerin siyasallaştırılması, batırılan fonların yükünün yeniden çalışanlara yüklenmesi, prim kesintilerinin artırılması, genel sağlık sigortası ile sağlık giderlerinin hizmeti alacaklar tarafından karşılanması,  ölüm yaşı 71 olan bir ülkede emeklilik yaşının 65’e çıkarılması, maaşların daha da azaltılması, öğrenci burslarının, taşımacılığının kaldırılması, başkanlık sistemine geçilmesi  ve TC de yetiştirilen memurlarla ülkenin yönetilmesi, sendikaların katılımının tüm yasalardan çıkarılması,  osmanlı devletindeki kapitülasyonlar gibi, BORÇ YÖNETİM KOMİTESİNİN kurulması, yargının kontrol altına alınabileceği müdahalenin yapılması, geçirilecek yasalarla polis devletine dönüştürülmenin gerçekleştirilmesi gibi siyasi talepleri olan ENTEGRASYONCU ve SOYGUN DÜZENİNİN tüm kapılarını açacak olan bir siyasi belge durumundadır.
Kamunun verimli hale getirilmesi, tarımda standartlaşma, verimlilik, toplu taşıma, a devlete geçme, üniversitelerin iyileştirilmesi gibi süslü kelimelerle paket yutturulmaya çalışılmakta ancak iyi, topluma faydalı olacağı varsayılan hiçbir konunun nasıl yapılacağı, takvimlemesi dayatılanlar gibi progranlanmamış olarak pakette iyi izlenimi vermek için kullanılmaktadır.
Paketlerin tümüne karşı olan ve bu ülkenin paketlerle yönetilmesinin, sona ermesinin elzem olduğunu bilen sendikal platform pakette geçirilen göç yasası, açılan ilahiyat, peşkeş çekilen kurumlar, kaldırılacak fonlarla üretimin nasıl yapılacağı, rekabet yasaları, gümrük korumaları, pazarlamanın nasıl yaratılacağı v.s hiçbir şeyden bahsedilmemektedir. Üçlü kararnamelerin kaldırılması bile yoktur. Koperatifler kapatılırken off-shore bankalar, kumarhaneler, bet-ofisler, gece kulüpleri, gazinolar, otellerin durumu, yabancı üniversitelerin, şirketlerin, yerli istihdamı, ekonomiye kazandıracakları, bunlarla ilgili tek bir yasa önerisi bile olmamasının paketi(leri) deşifre eden ayrıntılar olduğunun altını çizmektedir.
Ne yama ne rehin politikasındaki sendikal platform paketi ayrıntılı olarak değerlendirmeye ve karşı duruş devam edecektir. SÖMÜRGE YÖNETİMLERİNİN DAYATMASINDAN FARKSIZ bir PAKETİN ekonomik sorunları çözeceği uydurması ile karşı karşıya olduğumuz gayet açıklıkla belli olmuştur. Paketlerle yönetilmek kabul edilemezdir. Dayatan AKP de imzalayacak olan işbirlikçi hükümet de–gerekçe ne isterse olsun- Kıbrıs Türk Toplumuna İHANET edecektir. Kamuoyuna duyurulur.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir