ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ 12. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti

DEV-İŞ 12. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti

DEV-İŞ 12 Genel KurulDevrimci İşçi Sendikaları Federasyonu(DEV-İŞ) 12. Olağan Genel Kurulu’nu yaptı. KTAMS konferans salonunda dün 10.30’da başlayan genel kurul toplantısına Sendikal Platform üyesi sendikalar ve siyasi parti temsilcileri yanında, 126 ülkede 90 milyon üyesi olan Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri Georgio Mavrikos, Türkiye’den, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK adına Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Safvet Yahyaoğlu, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası Başkanı Metin Ebetürk, Güneydoğu Avrupa Bölgesel Enerji Sendikaları Ağı (RETUN-SEE) Genel Sekreter Yardımcısı Panagiotis Kantousiadis, Güney Kıbrıs’tan ise PEO Sendikası Genel Sekreteri Pambis Kritsis Başkanlığında PEO delegasyonu katıldı.

Emek mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan genel kurulda, sinevizyon gösteriminin ardından divan oluşturuldu ve Divan Başkanlığı’na Koral Aşam getirildi. Divanın oluşumunun ardından konuşmalara geçildi. Genel başkan ve yönetim kurulu seçiminin yapılacağı genel kurulda genel başkanlık için, şu an bu görevi vekâleten yürüten Hasan Felek tek aday oldu.

FELEK
DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek, konuşmasında, katılımlarından dolayı Dünya Sendikalar Federasyonu temsilcileri, Retun-See temsilcileri ve Türkiye’den gelen sendikacılara katılımları için teşekkür etti. Felek, önümüzdeki günlerde yeni oluşacak kadrolarla, ilkelerinden taviz vermeden, mücadele azmini de artırarak yollarına devam edeceklerini belirtti.

Hasan Felek, 1976’dan bu yana DEV-İŞ’e emek vermiş tüm genel başkanlara da teşekkür ettiği konuşmasında, DEV-İŞ’in tarihinin onurlu mücadelelerle dolu olduğunu kaydetti. Şu an devam eden Kıbrıs müzakere sürecine destek belirten Felek, 2015 yılında Mustafa Akıncı’nın toplum liderliğine getirilmiş olmasının da Kıbrıs’ta çözüm umutlarını artırdığını ifade etti.

Dayatma paketlerle Kıbrıs Türkü’nün varlığı, kimliği ve kültürünün erozyona uğratıldığını söyleyen Felek, “Özel sektörde sendikalaşma hakkı önündeki engeller, köle koşullarında çalıştırma, asgari ücret, taşeron ve güvencesiz çalıştırma, iş cinayetleri ve işçi ölümleri, eşit işe eşit ücret almama ve belediyelerde süregelen sorunların halen çözüm bekleyen sorunlar arasındadır” dedi.

Türkiye’den gelecek suyun özel bir tekele devredilmesine şiddetle karşı olduklarını da belirten Felek, suyun idamesi ve otoritesinin belediyelerde olması gerektiğini, aksi uygulamaları hayata geçirecek hükümetlerinse halka en büyük ihaneti yapacaklarının altını çizdi. Felek genel kurul sonuçlarının barış ve emek mücadelesine katkı yapmasını da diledi.

Genel Kurul’da konukların konuşmalarının ardından sağlık sorunlarından dolayı bir süredir görevine devam edemeyen DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis’e plaket takdim edildi.

Faaliyet ve Mali Raporların görüşülüp onaylanmasından sonra, “Birleşik Federal Kıbrıs İçin Mücadeleye Devam”, “Neo-Liberal Dayatmacı Ekonomik Paketlere Karşı Direniş”, “Savaşlara ve Adaletsizliğe Karşı Uluslararası İşçi Dayanışmasını Yükseltelim” başlıklı karar tasarılarının onaylanmasına geçildi.

DEV-İŞ BAŞKANI HASAN FELEK OLDU
12. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkanlığa tek aday olan Hasan Felek seçildi. Tek liste ile girilen seçimde, başkan ve yönetim kadrosu delegelerin onayına sunuldu. Buna göre Genel Başkanlığa Hasan Felek seçilirken, yetkili organlar şu isimlerden oluştu:

“Yönetim Kurulu: Ömer Naşit, Hasan Yıkıcı, Cemal Özkoldaş, Ogün Öneri, Beyzade Karayalçın, Burak Özdenefe, Hakan Taşlıovalı ve Koral Aşam.

Denetim Kurulu: Hayrullah Çolak, Beha Yusufağaoğlu ve Faruk Ekşi

Onur Kurulu: Sevgül Uludağ, Leyla Ulubatlı ve Civan Mert.”

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir