ANA SAYFA / DÜNYA / Kuveyt’te sarı sendika baskıya boyun eğdi

Kuveyt’te sarı sendika baskıya boyun eğdi

Kuvkuveytte-grev-sona-erdi-AAeyt Petrol İşçileri Sendikası dün yaptığı açıklama ile Pazar gününden beri devam eden grevi sona erdirdiklerini ve işçilerin işe başlayacağını duyurdu.

Kuveyt’te devlete ait Kuveyt Petrol Şirketi çalışanlarının Pazar günü başlattığı grev Çarşamba gece yarısı itibarıyla sona erdi. Grevin sona erdiğini duyuran Kuveyt Petrol İşçileri Sendikası, yaptığı açıklamada, “Kuveyt emirine olan saygıları ve sadakatleri nedeniyle” grevi noktaladıklarını ifade etti.

İşçilere karşı karalama kampanyası başlatan ve askeri birlikleri işçilerin üzerine süreceğini açıklayan Kuveyt devletine bağlılığını açıklayan sendika, “emirin, işçilerin haklarını koruduğuna duydukları güvenin” altını çizdi. Bununla birlikte grevin “büyük bir kazanım” sağladığı, “işçilerin, taleplerine dair yetkililere mesaj verdiği” öne sürüldü. Açıklamada, greve katılan işçilere karşı yaptırım uygulanmaması uyarısı da yer aldı.

İşbirlikçi sendikacılar resmen çark etti
Sendika tarafından en son yapılan açıklamada işçilerin taleplerinin tümü karşılanana kadar grevin süreceği ileri sürülmüştü. İşçiler, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle maaşlarının düşürülmesine ve haklarının gasp edildiği yeni bir ödeme düzenlemesinin getirilmesine karşı çıkıyordu.

Petrol Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise henüz herhangi bir kesintinin yapılmadığı bahanesiyle işçilerin greve sona vermesi ve pazarlıkların yürütülmesi gerektiği iddia ediliyordu. Devlet yaptığı açıklamalarda, işçilerin haklarını gasp etmeye dair hedeflerinin üstünü örtmeye çalışırken işçilerin haklarını aramasını “yasa dışı” ilan ederek “topluma zarar verdikleri” argümanlarıyla grevi karalamaya çalışmıştı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir