ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 151’inci sırada!

Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 151’inci sırada!

basın-özgürlüğüSınır Tanımayan Gazeteciler örgütü tarafından açıklanan 2016 raporuna göre, Türkiye 180 ülke arasında 151. Sırada yer aldı. Türkiye, geçen yıla göre iki sıra daha geriledi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, 2016 Dünya Basın Özgürlüğü raporunu açıkladı. ABD’nin başkenti Washington’da açıklanan rapora göre, Türkiye, 180 ülke arasında 151. Sırada yer aldı. Geçen yıla göre iki sıra daha gerileyen Türkiye, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler arasında” yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ABD Direktörü Dephine Halgand’ın basın kuruluşlarıyla paylaştığı raporda Türkiye, Tacikistan ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yer aldı.

Raporda, “Türkiye’de gerilemeye yol açan karmaşa, Suriye’deki çatışmalar ve PKK’lı Kürt isyancılarla mücadelenin yeniden başlamasından kaynaklanıyor” denildi. Raporda Türk yönetimine şu eleştiriler yapıldı: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittikçe büyüyen otoriter yönetimi ve yöneticilerin gösterdiği paranoya, hali hazırda kutuplaşmış bir toplumdaki çatlağı daha da derinleştirdi’’

Rapora göre, basının en özgür olduğu ülkelerin başında ise Finlandiya, Hollanda ve Norveç oldu. Geçen yıl 49’uncu sırada olan ABD, bu yıl 41’inci sırada yer aldı. ABD’nin ilk sıralarda yer almamasının en büyük nedeni ise gazetecilerin haber kaynaklarını ve muhbirleri kontrol etmekteki baskıcı tutumu.

Listenin son üç sırasını ise Türkmenistan, Kuzey Kore ve Eritre paylaştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, basın özgürlüğü raporunu 2002’den bu yana yayımlıyor. Raporda, çok seslilik, bağımsız basın, oto sansür, şeffaflık, yasal düzenlemeler, altyapı ve gazetecilere yönelik saldırılar ölçüt alınıyor.

Haber: ANF

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir