ANA SAYFA / DÜNYA / Makedonya: Protestocular başbakanlık ofisini harabeye çevirdi

Makedonya: Protestocular başbakanlık ofisini harabeye çevirdi

Makedonya protesto 15-4Eski Başbakan ve parti lideri olan Nikola Gruevski ve kabine üyelerine karşı cezai soruşturmanın kaldırılması kararı alan Başbakan Đorgo Ivanov’a  karşı bugün Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, 3.000 civarı protestocunun katıldığı kitlesel bir gösteri düzenledi.

Bazı göstericiler polis barikatını yıkarak başbakanlık ofisini harabeye çevirdiler. 12 Kişi polis tarafından gözaltına alınırken içlerinden biri gazeteci olmak üzere birçok kişi ise yaralandı.

Protestolar, Başbakan Ivanov’ın yetkisini kullanarak, eski Başbakan Gruevski ve 56 kişi aleyhinde açılan ceza soruşturmayı kaldırmasından sonra muhalefet partisi SDSM tarafından organize edildi. Söz konusu skandal, muhalefet lideri Zora Zaev, eski başbakan Nikola Gruevski ve istihbarat şefini 20 binden fazla kişinin konuşmalarını dinlemekle suçlamasının ardından patlak vermişti. Muhalefet, dinleme kayıtlarının hükümetin gazeteciler, savcılar ve seçim kurulu üzerindeki baskı ve etkisini gözler önüne serdiğini ileri sürüyor.

Diğer yandan iktidar partisi VMRO – DPMNE tarafından yapılan açıklamada Başbakan İvanov’un kararına katılmadıkları belirtilerek, az sayıda insanın katıldığı protesto gösterisi düzenlendi.

Telekulak skandalı geçen yıl ortaya çıktığında günlerce süren protesto gösterilerine neden olmuştu. Hükümet ve muhalefetin bu yılın Nisan ayında AB arabuluculuğunda erken seçimlere gidilmesi için anlaşmaya varmasından sonra protestolar sona ermişti. Ardından bu yıl Şubat ayında gerçekleşmesi düşünülen seçimler 5 Haziran’a ertelenmişti.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir