ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Akıncı’nın açıklamalarını hayretle izliyoruz!

KTÖS: Akıncı’nın açıklamalarını hayretle izliyoruz!

Şener Elcil KTÖSKTÖS Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik devam eden süreçte olumlu açıklamalar yapılmasına rağmen somut herhangi bir adımın atılmamasının insanlardaki beklentileri azaltığını belirtti. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzası ile yapılan yazılı açıklamada bir yıldan beri görüşmeleri sürdüren Mustafa Akıncı’nın son yaptığı açıklamaları hayretle izledikleri aktarıldı

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle Almanya ziyaretlerinde duvarların yıkılması için söyledikleri bizleri derinden düşündürmektedir.  1974’ten bu yana adamızı bölen fiziki engellerin kaldırılması ve iki toplumu ayırmak için 1950’li yıllardan beri devam eden yoğun çabaların beyinlerde yarattığı duvarların yıkılması bizim de temel beklentilerimizdir.

Beyinlerdeki duvarlar eğitimle ve iki toplumun ekonomik, sosyal ilişkilerini geliştirmekle olur.  Eğitimde hala daha somut adım atılmadığı gibi, fiziki engelleri ortadan kaldıracak hiçbir çaba da görülmemektedir.

Sn. Akıncı’nın özel önem verdiği Maraş’ın açılması için hiçbir girişim yapılmamış, Mağusa ve Lefke kentlerine ekonomik ve sosyal etkisi olacak Derinya ve Aplıç kapılarının açılması ise unutulmuş görünmektedir. Geçtiğimiz aylarda Derinya Kapısı’nın açılacağı ile ilgili Sn. Akıncı başta olmak üzere hükümet yetkililerinin açıklamaları da boş çıkmıştır. Derinya Kapısı’nın açılması için hükümet yetkilileri ekonomik kaynak gereksiniminin arkasına saklanmış, AB’den kaynak alınması gerekçe gösterilmiş, Sn. Akıncı “ben görevimi yaptım sıra hükümette” deyip işin içinden sıyrılmaya çalışmıştır.

Sn. Akıncı’ya hatırlatmak isteriz ki, beyinlerdeki duvarların yıkılması çok önemlidir. Fakat bu duvarlar ancak fiziksel engellerin ortadan kaldırılarak insanların bir araya getirilmesi ile olur.

KTÖS bu konuda elini taşın altına koyabileceğini, iki toplumun yakınlaşması adına duvarların aşılması için her türlü sorumluluğu alabileceğini defalarca teyit etmiştir. Bu çerçevede daha fazla bilgi paylaşımı daha çok cesaretli adım atılması Sn. Akıncı’nın toplumsal görevidir. Adım atmakta irade gösterilmezse Sn. Akıncı’nın sözlerinin sadece lafta kaldığını vurgularız.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir