ANA SAYFA / DÜNYA / ABD kendi saldırganlığına bahane arıyor

ABD kendi saldırganlığına bahane arıyor

abd-rus-saldirganlik-AAABD, Rus savaş uçağının taciz uçuşunu kendi tırmandırdığı savaş politikalarına bahane yapmaya çalışıyor.

ABD ile Rusya arasında yeni “tartışma konusu” ABD’nin füze güdümlü destroyeri USS Donald Cook’un Baltık Denizi’nde uluslararası sularda seyrettiği sıralarda Rusya’ya ait SU-24 savaş uçaklarının “taciz”ine uğraması oldu.

Rusya’nın “taciz”ini kınayan ABD sözcülerinden Dışişleri Bakanı J. Kerry, “Provokatif ve tehlikeli uçuşlardı. Angajman kurallarına göre Rus savaş uçaklarını vurma hakkımız vardı” iddiasında bulundu. Bu gerilime karşın ABD’nin dünya çapındaki saldırganlık hamleleri ise diğer yandan devam ediyor.

Bir yandan Suriye’de “B Planı” -sözde, gerici çetelere daha ağır silahların verilmesi esasta ise emperyalist savaşın daha da büyümesi- tehdidini gündeme getiren ABD emperyalistleri, diğer yandan Orta ve Doğu Avrupa’da üslerini büyütmek için hazırlıklar yapıyor.

ABD’nin savaş ve saldırganlık hamlelerinden bir diğerini ise Çin’e karşı Asya ülkeleriyle yürütülen savaş tatbikatları ve yapılan yeni anlaşmalar oluşturuyor. Güney Çin Denizi’ndeki hak iddiaları üzerinden karşı karşıya gelen ülkeler Çin’e karşı ABD’nin desteğini yanlarına alıyor. Son olarak, Filipinler Ordusu bu bölgede yapacağı tatbikat için ABD ile anlaşmaya vardı. ABD ile Filipinler Savunma Bakanları arasında dün yapılan anlaşma sonrası, ABD’li sözcü Ash Carter, ABD askerlerinin tatbikata katılacağını söyledi.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin saldırgan açıklamaları, Rusya’nın “taciz”ini bahane etmekten başka bir anlam taşımıyor. Nitekim “kendi ulusal çıkarları” adı altında dünyanın dört bir yanında, müttefikleriyle birlikte savaşlar yürüten ABD, emperyalist barbarlığın baş sorumlusu değilmiş gibi, “barışın bozulmasından” yakınabiliyor, “tansiyonu düşürmek için adım attıklarını” iddia ediyor. Kirli savaşların sorumluları, kendi kirli çıkarlarına emekçi halkları alet etmek için ellerinden geleni yapıyor; her türlü ikiyüzlülüğü gösterip yalanlar ortaya atabiliyor.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir