ANA SAYFA / HABERLER / Kavazoğlu ve Mişaulis katledilişlerinin 51. yılında anıldı

Kavazoğlu ve Mişaulis katledilişlerinin 51. yılında anıldı

Kavazoğlu anma 2016Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in, TMT tetikçileri tarafından katledilişlerinin 51’inci yıl dönümünde, 10 Nisan günü Güney Lefkoşa ve Dali’de düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Kavazoğlu ve Mişaulis’in anılması etkinliklerine yüzlerce Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum katıldı.

Etkinlikte AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu bir konuşma yaptı. Kiprianu konuşmasında, ülkenin ve halkın yeniden birleşmesinin bir halkın, borcu ve adağı olduğunu ifade etti.Kavazoğlu anma 2016 2

Kavazoğlu ve Mişaulis’in kişiliklerine ve vizyonuna da övgülerde bulunan Kiprianu, AKEL için Kıbrıs sorununun çözümünün, “işgal” veya herhangi bir üçüncüyle değil Kıbrıslı Türk vatandaşlarla onurlu bir uzlaşma sağlanması anlamına geldiğini belirtti.

Etkinlikte ayrıca DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek’in de bir konuşma yaptı.

Felek ise konuşmasında, amacın, siyasi eşitlik temelinde,  tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimlikle, birleşik federal bir Kıbrıs olduğunu ifade etti.

Felek, Kavazoğlu ve Mişaulis’in anısının, mücadelelerinde yaşayacağını belirtirken, faşizme karşı savaşarak yaşamlarını yitiren Kavazoğlu ve Mişaulis’i saygı ile andıklarını söyledi.

kavazoğlu mişaulisDerviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis kimdir?

Biri Kıbrıslı Türk, diğeri Kıbrıslı Rum. Bu iki yiğit, Kıbrıs işçi sınıfı önderi, ülkemizde şovenizmin doruğa çıktığı dönemlerde işçi hakları ve Kıbrıs’ta barış mücadelesinden hiç geri adım atmadılar. Sürekli birlikte şovenizme karşı kavga ettiler.

11 Nisan 1965’te faaliyetlerini sürdürdükleri bir anda Koşi köyü yakınlarında aynı araç içinde TMT tetikçilerini faşist kurşunlara hedef oldular. Hayatlarını işçi sınıfının kurtuluşu ve Kıbrıs’ta barış yoluna adayan bu iki cesur yürek, Güney Kıbrıs’ta bulunan mezarları başında her sene kitlesel bir şekilde törenle anılıyorlar.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir