ANA SAYFA / HABERLER / Taksim 1 Mayısı’na yine keyfi yasak

Taksim 1 Mayısı’na yine keyfi yasak

taksim-yine-keyfi-yasak-AAİstanbul Taksim’de 1 Mayıs kutlaması için yapılan başvuru, valilik tarafından keyfi olarak geri çevrildi.

İşçi sınıfının haklarını gasp etmekte tereddüt etmeyen ve son dönemde de “müjde” aldatmacaları içerisinde yeni saldırı yasalarıyla sömürü koşullarını ağırlaştırmayı hedefleyen sermaye iktidarı, 1 Mayıs’a yönelik de keyfi “yasak”ları yine hayata geçirdi. Taksim’de 1 Mayıs kutlaması için yapılan başvuru, valilik tarafından keyfi olarak geri çevrildi.

Mart ayı içerisinde Taksim’de 1 Mayıs kutlaması için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptığı belirtilen Memur Sen’in talebi reddedildi. Yasağa gerekçe henüz öğrenilemezken, geçtiğimiz yıllarda “kamu düzeninin aksaması”, “trafiğin engellenmesi”, “güvenlik” gibi bahaneler öne sürülüyordu. Devletin kendi sözcüleri, emperyalist tekellerin sözcüleri, ABD’li şefleri vb. sermaye iktidarının önde gelen sözcüleri için bütün bu bahaneleri çiğneyen devlet, mevzu işçi sınıfının çıkarlarına gelince ise bunları yasağın bahanesi olarak gösteriyor.

İşçilerin sendika hakkını keyfi olarak tanımayan, işçilerin haklarını aramasına “yasa dışı”, “terör” gibi kılıflarla saldıran, işçi kıyımını hayata geçiren patronlar ve onların siyasi temsilcileri, 1 Mayıs’ın da kendi çıkarlarına tehdit oluşturmasına tahammül edemedikleri için “yasak”la işçi sınıfını korkutmaya, dize getirmeye çalışıyor.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

SKP: Mücadelenin ikinci aşamasına geçildi, tüm iktidar halka!

Sudan ordusunun darbe karşıtı eylemcilere saldırısı sonucu ölü sayısı 60’a yükselirken, Liberation News Sudan Komünist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir