ANA SAYFA / HABERLER / DEV-İŞ: Statü ve koltuk kapma istencinin göstergesi!

DEV-İŞ: Statü ve koltuk kapma istencinin göstergesi!

Dev-İş KortejDEV-İŞ “Filler tepişirken karıncalar ezilir, ama…” diyerek, ülkemizde artık neredeyse geleneksel hale gelen hükümet krizi ve yönetimsel istikrarsızlığın, sadece siyasal sonuçları itibariyle değil aynı zamanda toplumsal sonuçlarıyla da ülkemiz ve geleceğimiz için acı bir tablo oluşturmakta olduğunu belirtti. DEV-İŞ Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada iktidar olmanın bir hastalığa, yönetememenin de iradesizlikle örtüştüğü bir konjonktürde, hükümet için yapılan bütün oyunlar ve kavgaların, birer statü ve koltuk kapma istencinin göstergesi olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıslı Türkler’in, işçinin, köylünün, esnafın, üreticinin yaşamını ve geleceğini etkileyecek olan 2016-2018 Ekonomik Protokolu toplumdan bu güne kadar niye gizlendi? Protokolde öngörülen, Limanlar, telekominikasyon ve  elektriğin özelleştirilmesi, bunun yanında hukuk sisteminde yapılmak istenen müdahaleler, despotik güvenlik yasaları, DPÖ’nün kapatılmak istenmesi, Kıbrıslı Türkler’in iradesinin, varlığının, kimliğinin yok etmeye yönelik girişimlerdir. Önümüzdeki süreçlerde ne olursa olsun, hangi hükümet kurulursa kurulsun esas mesele, Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını mı koruyacağı yoksa TC sermayesine teslim mi olacağı noktasında olacaktır.

Geldiğimiz nokta emekçiler için trajiktir. Nisan ayında olmamıza rağmen, yeni asgari ücret belirlemede basiretsiz kalan  taraflar ve dağılan bir hükümet söz konusudur. Kısacası onbinlerce emekçinin asgari ücretinde yaşanacak iyileştirme, hükümet oyunlarına, iktidar hastalığına ve iradesizliğe mahkum edilmiştir. Sadece bu örnek bile hükümet edenlerin, geleneksel siyasi öznelerin ezilen ve sömürülen kesimlerin geleceğinin umurlarında olmadığı açıkça gözler önüne sermektedir.

Kısacası filler tepişirken, karıncılar ezilmiştir! Ama Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan yurttaşlar, kendilerine reva görülen bu yaşamın mimarlarını elbette cezalandıracak ve hesabını soracaktır. Dengeler sadece siyasal alanda değil aynı zamanda toplumsal alanda da değişmektedir. Filler iktidar hırsıyla kapışırken, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yurttaşlar ve emekçiler bu kavganın altında kalmayacaktır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir