ANA SAYFA / DÜNYA / Panama Belgeleri dünya zenginlerinin vergi oyunlarını ortaya çıkarttı

Panama Belgeleri dünya zenginlerinin vergi oyunlarını ortaya çıkarttı

panama-belgeleri-dunya-zenginlerinin-vergi-oyunlariPanama merkezli Moses Fonseca’ya ait 11.5 milyon gizli belge sızdırıldı. Belgelerde dünya liderleri ve zenginlerin vergi kaçırmak ve para aklamak için hangi yollara başvurduğu gözler önüne seriliyor. 210 bin kadar şirket veya müşterinin yer aldığı belgelerde, Türkiye’den de 101 şirketin ve 10 müşterinin yer aldığı belirtiliyor

Panama merkezli Moses Fonseca’ya ait 11.5 milyon gizli belge sızdırıldı. Belgelerde dünya liderleri ve zenginlerin vergi kaçırmak ve para aklamak için hangi yollara başvurduğu gözler önüne seriliyor.

Off-shore hesaplarda servetlerini saklayanları ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama Belgeleri) adı verildi.

Almanya’da yayımlanan Süddeutsche Zeitung (SZ), 2.6 terabayt büyüklüğündeki 11.5 milyon belgenin kendilerine hiçbir karşılık beklenmeden bir yıl önce verildiğini açıkladı.

Panama Papers, 2010’deki ABD diplomatik yazışmalarının yayınlandığı Wikileaks’ten ve 2013’te Edward Snowden’in yayınladığı ABD istihbarat belgelerinden çok daha büyük.

Belgelerin sızdırıldığı Mossack Fonseca, off-shore danışmanlık hizmeti veriyor ve bu alanda dünyada dördüncü büyük şirket.

Politikacılar, futbolcular…

Sızdırılan belgelerde, 12 devlet lideri 143 politikacının adı geçiyor. Belgeler, politikacılarla birlikte, uyuşturucu kaçakçıları, sanatçılar, FIFA yetkilileri ve sporcuları da içeriyor.

210 bin kadar şirket veya müşterinin yer aldığı belgelerde, Türkiye’den de 101 şirketin ve 10 müşterinin yer aldığı belirtiliyor. Ancak bu isimler henüz ifşa edilmiş değil.

Belgelerde hem emekli olmuş, hem de hâlâ görevde olan toplam 12 ülke liderinin adı geçiyor. Şu ana kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson gibi isimler yer alıyor.

Libya’nın eski lideri Muammer Kaddafi ve Mısır’ın eski lideri Hüsnü Mübarek’in aileleriyle yakın çevrelerine ait gizli hesapların da bilgileri bulunuyor.

İzlanda Başbakanı istifa etti

Panama kayıtlarının sızmasının ardından İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson istifa etti

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi, belgelerle ilgili bilinmesi gereken 7 önemli noktayı derledi:

Mossack Fonseca nedir?

Mossack Fonseca bir hukuk firması. Şirketin verdiği hizmetler arasında offshore şirketlere (vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kurulan şirketler) hukuki danışmanlık vermek bulunuyor. Mosscak Fonseca, offshore şirketlere verdiği hizmeti yıllık olarak faturalandırıyor. Şirket aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor.

Şirket nerede?

Mossack Fonseca’nın ticari sicili Panama’da. Ancak şirket operasyonları küresel düzeyde. Mossack Fonseca’nın internet sitesinde 42 ülkede toplam 600 kişilik bir ekibin bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinde satış yetkilileri de (franchise) bulunuyor. Şirket İsviçre, Kıbrıs ve Virgin Adaları gibi ‘vergi cenneti’ olarak bilinen ülkelerde yoğun faaliyet gösteriyor.

Ne kadar büyük?

Mossack Fonseca, offshore şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti sunan en büyük dördüncü şirket. Bugüne kadar 300 binden fazla şirketi farklı düzeylerde temsil etmiş durumda. Temsil edilen şirketlerin yarısından fazlasıysa vergi cenneti olarak nitelenen ülkelerde kayıtlı şirketler.

Ne kadar belge sızdırıldı?

ICIJ araştırması bugüne kadar gerçekleşen en büyük doküman sızıntısı olarak kabul ediliyor. 2010’daki WikiLeaks ve 2013’teki Edward Snowden sızıntılarından daha büyük bir belge sızıntısı yaşandı. Toplamda 11,5 milyon Mossack Fonseca dokümanı sızdırıldı. Dosyaların toplam boyutu 2,6 terabayt idi.

Poroşenko bağlantısı

Daily Telegraph gazetesinde isebelgelerde Putin’e yakın isimlerin yanı sıra Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Portoşenko’nın isminin geçtiği de ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Ukrayna’da ‘çikolata kralı’ olarak tanınan ünlü işadamının, seçimlerin ardından tüm varlıklarını elden çıkarma sözü verdiği hatırlatılıyor.

Gazetenin haberi şöyle devam ediyor:

“Poroşenko’nun Ağustos 2014’te Virgin Adaları merkezli bir offshore şirketi olan Prime Asset Partners’ın tek sahibi haline geldiği görülüyor. Ancak Poroşenko’nun sözcüsü, söz konusu şirketin Poroşenko’nun siyasi kariyeriyle alakalı lmadığını ve Cumhurbaşkanlığı öncesindeki mal varlığıyla ilişkilendirilemeyeceğini ifade ediyor. Sözcü, Virgin Adaları’nda kurulan şirketin amacının Poroşenko’ya ait Roshen şirketini satışa hazırlamak olduğunu da savunuyor.

Haber: Siyasi Haber

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir