ANA SAYFA / HABERLER / Gever ve Şırnak’ta şiddetli çatışmalar devam ediyor

Gever ve Şırnak’ta şiddetli çatışmalar devam ediyor

Foto: Arşiv
Foto: Arşiv

Kuşatma ve saldırılara karşı 23 gündür kesintisiz direnişin devam ettiği Gever’de, sessiz geçen gecenin ardından sabah saatlerinde çatışmalar yeniden başladı. Şırnak’ta ise özyönetim alanlarına yönelik ağır bombardıman ve çatışmalar sürüyor. Bir çok evde yangın çıkarken, İsmetpaşa’da son 3 gündür şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Gever’de çatışma

Sıkıyönetim saldırılarına karşı direnişin 23’üncü gününde devam ettiği Hakkari’nin Gever ilçesinde çatışmalar yeniden başladı. Gece boyu süren sessizliğin ardından Cumhuriyet Mahallesi’ne girmeye çalışan özel harekatçılar ile YPS ve YPS-JIN direnişçileri arasında kısa süreli atışma yaşandı. Çatışmanın ardından direnişi kıramayan devlet güçleri geri çekilirken, mahallelere yönelik ara ara top ve havan atışları yapılıyor.

Orman Mahallesi’nde ise sabah saatlerinde 2 şiddetli patlama meydana gelirken, patlamanın nedeni ve sonuçları hakkında bilgi edinilemedi.

Geçen günlerde 82 sivilin bombardıman nedeniyle evlerinden çıkmak zorunda kaldığı Cumhuriyet Mahallesi’nde ise bir grup sivil yurttaş daha evlerinden çıkarıldı. Yurttaşların, “toplama merkezine” dönüştürülen Selahattin Eyyubi Kültür Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Şırnak’ta 3 gündür aralıksız çatışmalar yaşanıyor

TC devlet terörünün 21 gündür devam ettiği Şırnak’ta aralıksız bombardıman ve çatışmalar sürüyor. Dün gün boyu ablukanın en ağır saldırısının yaşandığı özyönetim alanlarından İsmenpaşa, Gazipaşa, Dicle, Yeni, Bahçelievler ve Cumhuriyet mahallelerinde çok sayıda eve top, obüs ve havan isabet etti. Kent saatlerce siyah dumanlarla kaplanırken, akşam saatlerinde bir kaç saatliğine duran bombardıman gece saat 02.00 sularında yeniden başladı.

Bombardımanla birlikte mahallelere girmeye çalışan TC askeri güçleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Özellikle İsmetpaşa’da yoğunlaşan çatışmalar hala tüm şiddetiyle sürüyor. Cumhuriyet ve Gazipaşa’da bir çok evde yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahale etmesine ise izin verilmiyor.

Çatışmalarnı yaşandığı bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi. Çatışma bölgesinde çok sayıda ölü ve yaralı özel harekatçının olduğu bildirilirken sayıları hakkında net bilgiye ulaşamadı.

Yerel kaynaklar, ölü ve yaralıların gelen ambulanslarla 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğünü aktardı. Kentte bombardıman ve çatışmalar tüm şiddeti ile devam ediyor.

Ayrıca kontrol

Ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin durumu nihayet kamuoyuna yansıdı

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak ülkemizin kuzeyine çalışmaya getirilen 1500 kişi çok ağır koşullar altında yaşam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir