ANA SAYFA / HABERLER / Hastabakıcıların kararlılığı kazanım getirdi

Hastabakıcıların kararlılığı kazanım getirdi

Lefkoşa Hastahanesi Hastabakıcılar GrevGüney Kıbrıs’taki hastabakıcıların devlet hastanelerinde 17 gündür devam eden süresiz grevi çalışanların kazanımı ise sonuçlandı. Anastasiadis Hükümeti ve PASİNO sendikası arasında gerçekleştirilen görüşme sonucu sendika tarafından çalışanların taleplerinin birçoğunun tatmin edildiği duyuruldu. Öte yandan hükümetteki DİSİ grevi bahane ederek sözde “hassas birimlerde” grev yasaklamayı amaçlayan bir yasa önerisini meclise sundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantı sonrasında, Başkanlık Müsteşarı Konstantinos Petridis ve PASİNO Genel Sekreteri Panayotis Yeorgiu tarafından ortak açıklama grevin sona erdiği duyuruldu.

Yeorgiu, sendikanın yarın akşam gerçekleştirilmesi planlanan genel toplantısında, söz konusu kararın onaylanmasına kadar, hastabakıcıların grevinin, yürürlükte olacağını açıkladı. Bununla birlikte PASİNO yönetim kurulunun bu gelişmeyi olumlu olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

İki taraf, hastabakıcıların talepleriyle ilgili, Ağustos sonuna kadar belirlenen zaman çizelgesine göre, esaslı diyaloğa oturacaklarını açıkladı. Ayrıca hastabakıcıların taleplerinin birçoğunun tatmin edildiğini ve en önemli konu olan, üniversite mezunu statüsüne yükseltilmeleri taleplerinin de, devlet hastanelerindeki yapı üzerinde gerçekleştirilecek genel düzenlenmeler çerçevesinde, diyalogta ele alınacağı belirtildi.

Hükümet son olarak, hastabakıcılar sendikasını, iyi niyeti konusunda tebrik etti.

DİSİ’den anti-demokratik yasa önerisi

Diğer taraftan hükümetteki DİSİ, hastabakıcıların grevini bahane ederek anti-demokratrik bir yasa tasarısını meclise sundu.

DİSİ Başkanı Averof  Neofitu’nun dün Meclis Genel Kurulu’nda ivedilikle görüşülmesini istediği yasa önerisi sözde hassas birimlerde grev hakkını düzenliyor. Yasa önerisi AKEL’in itirazı üzerine yetkili meclis komitesine havale edildi.

DİSİ’nin önerisinde hassas birimlerde, işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlık konularının incelenmesi için yetkili bakanlık tarafından kurulacak Tahkim Kurulu karar verene kadar, grev veya lokavtın yasaklanmasını öngörüyor.

Hassas birimler ifadesiyle kast edilenler ise şöyle sıraladı: “Akaryakıt denetim, işleme ve arzı, elektrik enerjisinin kesintisiz sağlanması,  içme ve sulama maksatlı su temini,  telekomünikasyon ve radyo-televizyonların kesintisiz işleyişi, hava taşımacılığı ve havaalanları ve hava trafik kontrolünün güvenle işletilmesi, hastane ve tıp kurumlarının işletilmesi, limanların, cezaevinin, gümrüklerin kanalizasyon sisteminin, çöp toplama ve işleme birimlerinin işleyişi ve  hastane, tıp kurumları, havaalanları, Milli Muhavız Ordusu, Polis, İtfaiye tesislerinin teçhizat ve elektrik-elektronik donanımlarının bakım ve tamiri için zaruri olan birimler.”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir