ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS’ten Toplumsal Varoluş için 10 maddelik reçete!

KTÖS’ten Toplumsal Varoluş için 10 maddelik reçete!

KTOS besim baysalKTÖS CTP-UBP hükümetinin halktan kopuk ve AKP’den gelen direktiflere uygun kararlarlrının, toplumun onurunu ve gururunu zedeleyici bir noktada olduğuna dikkat çekti. KTÖS Örgütlenme Sekreteri Besim Baysal imzası ile yapılan yazılı açıklamada güvenlik gerekçesiyle ortaya atılan ve Bakanlar Kurulu’ndan onaylandığının basından öğrenildiği  TC menşeili yasa çalışmaları ortada dururken; CTP-UBP hükümetinin, TC ile yürütülen ve içeriği ile ilgili peşkeşler, özelleştirmeler ve çeşitli spekülasyonlar ortaya atılan mali protokol görüşmelerini bahane ederek “4000 TL üzeri maaş alanlardan %60 maaş kesintisi” açıklayabildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu tür işbirlikçi, halkı özne olarak görmeyen Ankara’nın ve AKP’nin politikalarının bekçiliğini yapan köy korucusu mantığındaki hükümetçilik anlayışını reddederiz. TC’den, Yardım Heyeti’nden, Asker-Sivil bürokratlarından emir alarak bu topraklarda alın teri döküp ekmeğinin peşindeki tüm insanları enayi yerine koyan ve aşağılatan bir yönetimin devamlılığı mümkün değildir.

Sibel Siber’in başbakanlık yaptığı 2013 yılındaki geçiş hükümeti döneminden bugüne “havuç ve sopa” siyasetinden daha gerici bir anlayışla her birkaç ayda bir ortaya atılan kamu görevlilerinin maaşlarının yerel kaynaklarca ancak %60’ının ödenebileceği açıklamaları hem kamu görevlilerinin hem de tüm toplumun vicdanını derinden yaralamaktadır. “TC’nin uygulanmasını istediği yasaları geçirmekten başka çaremiz yoktur” felsefesini meşrulaştırmaya çalışan hükümetçilik yöntemi aslında CTP-UBP hükümetinin “öğrenilmiş çaresizliğini” halka yutturmaya çalışmalarından başka bir şey değildir. Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs adasının kuzeyini Türkiye Cumhuriyeti devletinin askeri, siyasal ve ekonomik olarak kontrol altında tutmasının hukuksal hiçbir zemini olmadığını; hem 1974’deki harekatın hem de bugün TC tarafından yaratılan rejimin Kıbrıslı Türklerin ada üzerindeki varlığı ile ilişkili olduğunu çok iyi bilmektedirler. Bugün geldiğimiz noktada esas olan Kıbrıslı Türklerin varlığının devamı ve kendi ülkesine sahip olma mücadelesidir.

Bu sebeple bizim açımızdan yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.
1. TC Yardım Heyeti kapatılacak,
2. TC Lefkoşa Büyükelçiliği diplomatik görevlerine geri dönecek,
3. KKTC Anayasası’ndaki Geçici 10. Madde kaldırılacak,
4. GKK, Polis, İtfaiye İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak,
5. Kalkınma Bankası ve KKTC Merkez Bankası’na atanan tüm bürokratlar Kıbrıslı Türk olacak,
6. Su’nun özelleştirilmesi tamamen durdurulacak,
7. TC Ordusu (Barış Kuvvetleri) kontrol altında tutuğu bütün askeri kampları ve Maraş’ı boşaltacak,
8. TC ile yapılacak tüm görüşmeler eşit mevkiler düzeyinde yürütülecek,
9. Geçmişe yönelik yapılan protokoller ve anlaşmalar sil baştan yeniden değerlendirmeye alınacak,
10. İncirlik Üssü’ne ABD’nin ödediği kira miktarı metrekare olarak hesaplanacak ve TC’nin 1974’ten bu yana 42 yıldır kontrol altında tuttuğu tüm askeri bölgeler hesaplanarak ve karşılıklı tüm borçlar ve hibeler ortaya dökülerek hesaplanacak, kimin kime borcu olduğu ortaya dökülecek.

Kendi ülkemize sahip olacak bir düzende, eşitlik ve adalet ilkeleri temelinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası olarak maaşlarımızın %60’ını veya halkımızla birlikte belirleyeceğimiz daha farklı bir oranı almayı kabul ediyoruz.

İşbirlikçilerin attıkları imzaların teşhir edilmesi ve halkın vicdanında mahkum edilmeleri, kumarhaneler, gece kulüpleri, oteller, üniversiteler, peşkeş çekilen vakıf arazileri ve tekel olarak halkı sömürmesine göz yumulan şirketlerden gerçek kazançları üzerinden vergi alınması, gerçek değerleri üzerinden kira alınması, vergi bağışlarının kaldırılması ve diğer ekonomik tedbir ve uygulamalar ancak bu ülke insanlarının kendi kendini idare edebildiği koşullarda mümkün olabilecek uygulamalardır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir