ANA SAYFA / HABERLER / TC Devleti Kürdistan’da saldırılara ara vermiyor

TC Devleti Kürdistan’da saldırılara ara vermiyor

yuksekova-sivil-arac-tarandi-AATürkiye sermaye devletinin Kürdistan’daki saldırıları aralıksız sürüyor.

Dün Mardin’in Nusaybin İlçesi’ndeki Kışla ve Zeynelabidin mahalleleri toplarla aralıksız dövülmeye devam ederken Qamislo-Nusaybin sınır hattına konuşlandırılan tanklardan da direniş mahalleleri havan topu ve obüslerle dövülüyor. Saldırı nedeniyle birçok ev kullanılmaz hale gelirken, mahallelerden yoğun dumanlar yükseliyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde İlçe Alay Komutanlığı, Efeler Taburu ve Şemzinan yol güzergahında konumlandırılan tanklardan Cumhuriyet ve Güngör mahallelerine yönelik bombardıman sürerken, mahallelerden yer yer şiddetli patlama sesleri yükseliyor. Yapılan bombardıman sonucu yüzlerce ev ve iş yeri yerle bir olurken, gece saatlerinde de kimi noktalarda yangın çıktı. Direniş mahallelerine İpekyolu Caddesi üzerinden çok sayıda zırhlı araç sevk edilirken, ağır bombardımana rağmen devlet güçlerinin mahallelere girmesine izin vermeyen YPS ve YPS-JIN güçlerinin direnişi devam ediyor.

İlçenin Dağlıca yolu çıkışında bulunan Vezirli Köyü girişinde sivil bir aracın taranması ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişinin ağır yaralanarak Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırılması sonrası köye dönük kuşatma devam ediyor. Yaşanan olay sonrası 2 yaralı HPG gerillasının köye sığındığı iddiasıyla Kamışlı Karakolu’ndan ve ilçe merkezindeki askeri birliklerden sevk edilen 100’den fazla askeri kirpi, kobra, panzer, çok sayıda tank ve helikopterlerle köy kuşatmaya alındı.  Köy camisinin hoparlöründen ve zırhlı araçlardan yapılan “Köyü boşaltın, yoksa köyü de sizi de yakarız!” anonsları üzerine köy sakinleri evlerinden çıkarak köyden zorla çıkardı. Köyün dış taraflarındaki kimi yüksek binalara da keskin nişancılar yerleştirilirken, köye arama yapan köpeklerin getirildiği kaydedildi.

Köydeki aramalar esnasında aynı aileden olan 13 kişi gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen kişilere, “Bize bilgi vermezseniz, sürekli burada kalacaksınız” denildiği öğrenildi.

Şırnak’ta hendek ve barikatların olmadığı Vakıfkent ve Gündoğdu mahallerinde YPS ve YPS-JIN güçleri hendek kazmaya başlamıştı. İki haftayı aşkındır tank ve top atışlarıyla saldırılarını sürdüren kolluk güçleri, Vakıfkent ve Gündoğdu mahallelerinde bulunan evleri yıkmaya başladı. Top atışları bu kez Aşitî (Ömer Kabak) Meydanı’na yöneltildi.

Dün gece Cumhuriyet, Dicle, İsmetpaşa ve Bahçelievler mahallelerine 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ile Çevreyolu üzerindeki tank, top ve obüslerle yapılan yoğun bombardımanın ardından Gazipaşa ile İsmetpaşa hattında çatışmalar yaşandı.

Çatışmaların sonuçları hakkında net bilgilere ulaşılamazken, sabah saatlerinde bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildiği görüldü. Direniş mahallelerine yönelik bombardıman gün içerisinde de devam ediyor.

Kaynak: ANF

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir