ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS eğitimdeki sorunlara dikkat çekti

KTÖS eğitimdeki sorunlara dikkat çekti

KTÖS Basın Toplantısı 30-3-16Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) bugün eğitimde yaşanan bazı sorunlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda KTÖS Örgütlenme Sekreteri Besim Baysal ile Sendika Mali Sekreteri Mustafa Baybora birer konuşma yaptı.

Toplantıda Vadili İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Haspolat İlkokulu, Lefkoşa Vakıf Anaokulu  ve eğitim denetmenlerine ilişkin sorunlarla ilgili değerlendirmede bulunuldu.

BAYSAL: “SORUNLAR KATLANARAK BÜYÜYOR”

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Besim Baysal, ülkede 1974’ten bugüne yaratılan rejimde “sorunların büyüyerek yaşanmaya devam ettiğini, liderlikten mahrum bir durumda bulunduğunu” vurguladı.

Eğitimde yaşanan sorunlara değinen Baysal, sendika olarak geçen yıl 17 Haziran tarihinde yaptıkları değerlendirmede belirttikleri sorunların bugün “daha da katlanarak büyüdüğünü, içinden çıkılamaz, çözülemez bir duruma geldiğine” dikkat çekti.

Ülkede “denetimsizlik ve vurdumduymazlık” yaşandığının altını çizen Baysal, denetimsizlik sonucunda karar alamayan bir yönetim anlayışının oluştuğunu belirtti.

BAYBORA: “OKULLARDA PARATORNER YOK..EKSİKLİK GİDERİLMELİ”

KTÖS Mali Sekreteri Mustafa Baybora, Vadili İlkokulu’nda geçen haftadan beri, çatı ve terasta oluşan çatlaklar ve sınıfların tavanların çökmesiyle ilgili sorunların devam ettiğini, geçici önlemler alınmaya çalışıldığını belirtti.

Baybora, geçici önlemlerin “daha vahim sonuçlar doğurabileceğini” belirterek, kalıcı çözümlere yönelmek gerektiğini söyledi. Baybora, bu gibi olayların Eğitim Bakanlığı’nın okulların altyapıları ve ihtiyaçları ile ilgili raporları dikkate almadığını gösterdiğini vurguladı.

Esentepe İlkokulu’na yıldırım düştüğünü anımsatan Baybora, okullarda paratoner bulunmadığını, bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini dile getirdi.

Baybora, Eğitim Bakanlığı’nın Haspolat İlkokulu’nda geçen yıldan başlayan “idareciden kaynaklı sorunları bir türlü çözemediğini” bunun öğretmen kadrosunu moral ve motivasyon olarak çalışamaz duruma getirdiğinin altını çizdi.

Eğitim Bakanlığı’nı bu konuda tutumundan dolayı kınayan Baybora, şunları söyledi:

“Bir okul idarecisi düşünün ki öğretmenlerinin kendi sınıfları ile eğitim öğretim konularına uygun gezi gözlem yapmasının önüne geçmek için bakanlığa aleyhte yazılar yazsın, okulun kızlar hentbol takımının maça çıkmasına engel olmak için otobüs ayarlamasın, finallere kalan erkek hentbol takımının maçlara gitmemesi pahasına öğretmenlerinin yazılı taleplerini reddetsin, asılsız yazılarla tüm öğretmenler aleyhine tek tek soruşturma açılmasını talep etsin. Bu okulumuzda da önüne geçilemeyen ve basit bir dille birkaç tane vukuatını burada irdelemek zorunda kaldığımız durum budur.

Hafta başı itibarıyla Haspolat İlkokulu’nun ilgili idarecisi kapısının kilitli kaldığını bahane ederek okula polis çağırmış ve tüm okul öğretmenlerine hırsız muamelesi yapılması için polise ifade vermiştir.”

Okuldaki eğitimi durmamak adına grev kararı almadıklarını söyleyen Baybora, “Tüm bunlar karşısında sendika olarak bizim için en kolay yol grev kararı almaktır ancak biz okulumuzdaki eğitimi durdurmayacağız,  hem eğitim bakanlığına hem de görevden alamadığı idarecisine karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.

“DENETMENLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMEDİ”

Eğitim denetmenlerinin sorunlarının yaklaşık üç hafta önce Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile görüşülerek, uzlaşıyla varıldığını söyleyen Baybora, buna rağmen “hiçbir adım atılmadığını” belirtti.

Lefkoşa Vakıf Anaokulu’nda yaşanan sorunlara da değinen Baybora, “Okulun öğrenci sayısının azalmasına neden olan bu sorunlar çözülmeden kaderine terk edilmiş ardından sınıf kapatılması ile öğretmen sayısının da düşürülmesi gerekliliği oluşmuştur. Ortaya çıkan koşullarda okul müdürü açtığı davayı kazanmasına ve mahkeme tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetmesine hatta sırada başka davaların daha bulunmasına rağmen Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise ne sorunların çözümü için adım atmakta ne de sorun yaratan ve hiç ders yapmadan okulda oturan öğretmenin görev yerini değiştirmektedir” ifadelerini kullandı.

Baybora, “Eğitim Bakanı, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Özel Kalem Müdürü, İlköğretim Dairesi Müdürü tamamı birlikte esas sorumluluk alanlarında bulunan ülkemizdeki okulların sorunlarını göz ardı ederek Easter (Paskalya) Tatilinde bulunan Londra Türk Okulları’na ziyaret gerçekleştirmektedirler” dedi.

Basın toplantısında Baybora tarafından KTÖS adına okunan açıklamanın tam metni ise şöyle:

“Eğitim Bakanlığı ülkemizin kuzey yarısında tüm eğitim öğretim işlerinden sorumlu ama alabildiğine sorumsuz tek yetkili makamdır. Ancak hiçbir irade ve denetim mekanizmalarını çalıştıramayan bir yapıdadır.

Ne uzun vadeli ne de kısa vadeli plan ve programlar yapacak durumda olmayan bakanlığımız, eğitimin günlük tedbirlerle sorunlarını erteleyerek eğitim öğretim çalışmalarının devam etmesini dahi organize etmekten acizdir.

Bildiğiniz gibi Vadili İlkokulu’nda geçen haftadan beri devam eden çatı ve terasta oluşan çatlaklar ve sınıflara tavanların çökmesiyle devam eden sorunlar bu haftaya kadar devam etmiştir. Bu hafta geçici önlem olarak üst katta bulunan dersliklerin kapatılması kararı verilmiş sınıflar geçici olarak müzik, ingilizce, resim atölyelerine taşınmıştır. Bununla birlikte önlem olarak da derhal çatıların izolasyonunun yapılması gibi bir karar alınmıştır. Sendikamızın okulumuzu inceletmesinin ardından aldığımız bilgiler ışığında; terasın sadece izolasyon yapılarak kurtarılmaya çalışılmasının daha vahim sonuçlara neden olunabileceğinin ve binanın tüm tavan sıvalarının derslikler içine yıkılmasına neden olabilecek kadar sıkıntılı çürümenin oluştuğunun; bu sebeple de terastaki sıvaların açılarak demirlerin temizlenmesinin ve kimyasal malzemelerle ilaçlanmasının gerektiğinin uyarısını yapmak zorunda kalıyoruz.

Eğitim bakanlığının ise okul yöneticilerimizin yıllardır yazılı olarak bildirdikleri okullarımızın altyapıları ve ihtiyaçları ile ilgili raporları dikkate almadığı ortaya çıkan birçok olayla kamuoyu tarafından anlaşılmalıdır.
Pazartesi sabah meydana gelen başka bir olayla bu konu daha da pekişmektedir. Esentepe İlkokulu’muzda sabah saatlerinde yıldırım düşmesi tüm basına yansımıştır. Öğrencilerin yani çocuklarımızın sadece 5 dakika önce bahçede olduklarını düşündüğümüzde doğal afetlere karşı hiçbir önlem alınmayan özel olsun, kamu olsun tüm okullarımızda, çocuklarımızın tamamen şans eseri yaralanma veya ölüm tehlikesini atlattıklarını görmekteyiz. Yıldırım düşmesi özelinde hemen hemen hiçbir okulumuzda paratoner olmaması büyük bir eksikliktir ve derhal giderilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan Haspolat İlkokulu’nda geçen yıldan başlayan idareciden kaynaklı sorunları bir türlü çözemeyen Eğitim Bakanlığı; birçok altyapı sorununu kendi gücü ve yardımlaşması ile çözen bir öğretmen kadrosunu moral ve motivasyon olarak çalışamaz duruma getirmiştir. Yıllardır hiçbir sorun yaşamamış bir okul sisteminin bozulmasını denetlemeyen,  sorgulayamayan ve ayni idarecinin daha önce görev yaptığı okullarda yarattığı sorunlara bakmadan bu okuldaki sorunlara tamamen yeni bir vakaymış gibi yaklaşarak Haspolat İlkokulu’ndaki sorunları kangrenleşmeye terk eden Eğitim Bakanlığı’nı şiddetle kınarız.

Değerli Basın Emekçileri;

Bir okul idarecisi düşünün ki öğretmenlerinin kendi sınıfları ile eğitim öğretim konularına uygun gezi gözlem yapmasının önüne geçmek için bakanlığa aleyhte yazılar yazsın, okulun kızlar hentbol takımının maça çıkmasına engel olmak için otobüs ayarlamasın, finallere kalan erkek hentbol takımının maçlara gitmemesi pahasına öğretmenlerinin yazılı taleplerini reddetsin, asılsız yazılarla tüm öğretmenler aleyhine tek tek soruşturma açılmasını talep etsin. Bu okulumuzda da önüne geçilemeyen ve basit bir dille birkaç tane vukuatını burada irdelemek zorunda kaldığımız durum budur.

Hafta başı itibarıyla Haspolat İlkokulu’nun ilgili idarecisi kapısının kilitli kaldığını bahane ederek okula polis çağırmış ve tüm okul öğretmenlerine hırsız muamelesi yapılması için polise ifade vermiştir. Tüm bunlar karşısında sendika olarak bizim için en kolay yol grev kararı almaktır ancak biz okulumuzdaki eğitimi durdurmayacağız,  hem eğitim bakanlığına hem de görevden alamadığı idarecisine karşı direnmeye devam edeceğiz.

Değerli Basın Emekçileri;

Son altı ayda Eğitim Bakanlığı ile defalarca uzlaştığımız ancak çözüm yoluna gitmek yerine kangrenleşmeye terk edilen iki konu daha bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi Eğitim Denetmenleri ile ilgili konudur. En son yaklaşık 3 hafta önce Eğitim Bakanlığı müsteşarı ile yaptığımız görüşmede denetmenlerin sorunlarının çözümü konusunda uzlaşmamıza rağmen hiçbir adım atılmamıştır. Diğer bir konu ise yaklaşık üç yıldır Lefkoşa Vakıf Anaokulu’nda devam eden sorunlardır. Okulun öğrenci sayısının azalmasına neden olan bu sorunlar çözülmeden kaderine terk edilmiş ardından sınıf kapatılması ile öğretmen sayısının da düşürülmesi gerekliliği oluşmuştur. Ortaya çıkan koşullarda okul müdürü açtığı davayı kazanmasına ve mahkeme tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetmesine hatta sırada başka davaların daha bulunmasına rağmen Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise ne sorunların çözümü için adım atmakta ne de sorun yaratan ve hiç ders yapmadan okulda oturan öğretmenin görev yerini değiştirmektedir.

Değerli Basın Emekçileri

Sizlere buradan “Eğitim Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz” demek isterdik ancak Eğitim Bakanlığı yetkililerinin okullarda yaşanan sorunları yani çocuklarımızın eğitim sorunlarını çözmek gibi bir niyetleri olmadığını hatta okul ziyareti gerekçesiyle bakanın tüm bürokrat kadrolarıyla birlikte  yurtdışına gezide olduğunu belirtmek isteriz. Eğitim Bakanı, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Özel Kalem Müdürü, İlköğretim Dairesi Müdürü tamamı birlikte esas sorumluluk alanlarında bulunan ülkemizdeki okulların sorunlarını gözardı ederek Easter (Paskalya) Tatilinde bulunan Londra Türk Okulları’na ziyaret gerçekleştirmektedirler.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir