ANA SAYFA / HABERLER / Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilerden ortak etkinlik

Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilerden ortak etkinlik

Gazeteciler KonferansKıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Basın Emekçileri Sendikası ve Kıbrıs Gazeteciler Sendikası’nın, Pazartesi akşamı ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde düzenlediği etkinlikte Türk ve Rum gazeteciler bir araya gelerek, “Kıbrıs’ta Medya Sorunları”nı ele aldı.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından yapılan açıklamada, etkinlikte mesleki sorunların masaya yatırıldığı kaydedildi.

ONURER

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Canan Onurer, bu tür etkinliklerin gelişmesi ve çoğalması gerektiğini dile getirerek, bölünmüş bir ülkede gazetecilik yapmanın zorlukları bulunduğunu belirtti.

Onurer, “Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde görev yapan haber ajanslarının karşı tarafı suçlayıcı haberler yaptığı ve algı yönetiminin arttığı bir coğrafyada böylesi güzel etkinlikler yapılmasının da önem arz ettiğini” kaydetti.

VOLKAN

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı İzzet Volkan, ortak vatan Kıbrıs’ta yıllardır yaşanan ortak sorunların çözümüne katkı yapacak böylesi etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

Volkan, uzun çalışmalarla düzenlenen bu etkinliğin tarafların birbirini anlamaları açısından önemli olduğunu ifade ederek, birlik olarak elden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

MAKRİDİS

Kıbrıs Gazeteciler Birliği Başkanı Andonis Makridis de, basın özgürlüğü, gazetecilerin yükümlülükleri ile basın etiğine yönelik değerlendirmelerde bulunarak, bu etkinliğin bundan sonraki etkinlikler için bir başlangıç olmasını diledi.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi.

DİOGENOUS

Kıbrıs Rum Gazeteci Kostis Diogenous sunumunda, bir ilk olan bu etkinliğin devamının gelmesini temenni ederek, Güney Kıbrıs medyasıyla ilgili bilgiler verdi.

Diogenous, bazılarının, “iki tarafın tarih ve coğrafya nedeniyle bir arada yaşamaya mahkum olduğu” söylemlerine işaret ederek, “Biz bir arada yaşamayı istediğimiz için başaracağız” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU

Kıbrıslı Türk gazeteci Sami Özuslu ise, yabancı örgütlerin zaman zaman iki tarafı bir araya getirmek için girişimlerde bulunduğunu anımsatarak, bu etkinlikle tarafların ilk kez buluştuğunu belirtti.

Kıbrıs Türk basınıyla ilgili konuşmasında mesleki ve mali sorunlar ile çalışma koşullarını anlatan Özuslu, Kıbrıs Türk basınının kamuoyunu doğrudan etkileyen ve farklı görüşleri dile getiren dinamik bir yapısı olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından etkinlik soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir