ANA SAYFA / HABERLER / Belgelere yansıyan kirli ittifak

Belgelere yansıyan kirli ittifak

csm_kirli-ittifak-2-AA_24f2ee82f6 YPG ve QSD’nin ele geçirdiği belgeler, cihatçı çetelerle sermaye devletinin kirli ilişkilerini gözler önüne serdi.

Sermaye devletinin Suriye’de savaşan cihatçı çetelerle olan bağı biliniyor. Dinci-gerici çetelerle devletin kurduğu kirli ilişkinin vardığı boyutlar ise, savaş bölgesinde YPG ve QSD güçlerinin ele geçirdiği yeni belgelerle bir kez daha gözler önüne serildi.

Çeteler devletin kontrolünde sınırları geçiyor

ANF’de yer alan habere göre, ele geçen yüzlerce belgede IŞİD ve El Nusra gibi çetelere katılmak için, Kazakistan, Endonezya, Tacikistan başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelenlerin, çok rahat bir şekilde Türkiye toprakları üzerinden Suriye ve Rojava’ya geçtikleri görülüyor.

csm_kirli-ittifak-1-AA_d6f28a92aeBelgelerde, 2013’ten itibaren çetelerin Türkiye’ye İstanbul, Adana havaalanları ile Akçakale, Kilis gümrük kapılarını kullanarak giriş-çıkış yaptıkları, elektronik vize, oturum belgeleri aldıkları ve buradan Suriye ve Rojava’ya geçiş yaptıkları kanıtlanıyor.

Ele geçen belgelerden biri Kazakistanlı Bekmurzayev Meiirzhan’a ait. İstanbul Emniyeti Yabancılar Şube Müdürü Erkan Aydoğan’ın imzasını taşıyan belgede ise Kazakistanlı Sultan Argerim’e İstanbul Pendik oturması için izin verdiği ortaya çıkıyor. Pasaport sahibi kişi İstanbul Sabiha Gökçe Havaalanı’ndan Türkiye’ye giriş yapmış.

Yine Kazakistanlı Mukysh Tolganay ve İstanbul Sabiha Gökçek Havaalanı’ndan Türkiye’ye giriş yapmış. Doğu Türkistanlı Abdulaziz Abdullah ve Tacikistanlı Kiyomov Thumakul ve elektronik vize verilen Endonezyalı Syahhutra’nın da aralarında olduğu yüzlerce kişiye Türk devletinin belge ve oturum verdiği anlaşılıyor.

csm_kirli-ittifak-3-AA_7ebc31437eMİT’den çetelere Türkçe eğitim

YPG ve QSD’nin Hol, Şaddadê, Kızwan, Gre Spi gibi yerlerde çete karargahlarında ele geçirdiği notta, bir savaşçı ya da birkaç kişinin tutmuş oldukları notların ötesinde MİT’in IŞİD güçlerini sevk ve idare ettiği anlaşılıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelerek Türk devletinin yardımı ile DAİŞ çetelerine yeni katılan çetelerin Türkçe temel eğitim ve iletişim derslerini almaları MİT’in IŞİD’in üzerindeki hakimiyetini gözler önüne seriyor.

Notlarda, Türk Kızılay amblemi ve TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Diyarbakır Kamu Hizmetleri Birliği Sekreterliği Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ait reçetenin üzerinde Arapça Türkçe tercümelerinin olduğu da görülüyor.

Konya Çalışma ve İş Kurumu’nun IŞİD bağlantısı

Çeteler, Türkiye metropollerinde serbest dolaşımları kadar serbest bir şekilde ihtiyaç duydukları siparişleri de adrese teslim alıyorlar. Konya Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü kaşeleri ile alınan siparişler IŞİD çeteleri ile Türk devleti arasındaki alış verişi net bir şekilde ortaya koyuyor.

Çete ilişkileri ile gündeme gelen ve çetelere eleman sağlanan Konya İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün kaşelerinin olduğu adresler de soruşturmaya değer görülüyor. İsmi geçen Akdeniz Can ve Efendioğulları ile Aktifler Gıda’nın (Mustafa Can) IŞİD ile bağlantıları merak ediliyor.

Haber: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir