ANA SAYFA / HABERLER / Limasol Limanı çalışanları grevi kazanımla sonuçlandı

Limasol Limanı çalışanları grevi kazanımla sonuçlandı

LLimasol Limanı grevimasol Limanı’nın özelleştirilmesi ve buna bağlı liman çalışanlarının durumunun belirsizliği üzerine başlatılan süresiz grev kazanımla sonuçlandı. Bakanlar Kurulu dün sabah saatlerinde olağanüstü toplanarak, çalışanların Limanlar Dairesi’nden devlet dairelerine ayrılma olasılığını düzenleyen yasa tasarısını onayladı.

Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun, tüm Limanlar Dairesi çalışanlarının, Limasol Limanı’nın özelleştirilme süresinden bağımsız olarak, bugün sahip olduğu hakların tamamen aynısına sahip olmaya devam edecek olmalarına rağmen, söz konusu yasa tasarısını onayladığını belirtti. Ayrıca söz konusu yasa tasarısının, çalışanların, Bakanlar Kurulu’nun onayladığı, gönüllü erken emeklilik planından yararlanabilmelerini öngördüğünü ifade etti.

Limasol Limanı çalışanlarının örgütlü olduğu SİDİKEK-PEO ve SİPALK sendikaları, çalışanların haklarıyla ilgili yasa tasarısının onaylanmasına karşılık, yaptıkları genel toplantıda, iyi niyet göstergesi olarak grevi erteleme kararı almalarının ardından, Limasol Limanı yeniden çalışmaya başladı.

Bakanlar Kurulu’nun söz konusu yasa tasarısını onaylamasının gündeme gelmesinin ardından, SİPALK sendikası daha dün sabah saatlerde grev erteleme kararı alırken, DEOK sendikası meclis oturumundan sonra grevi erteleme kararı almıştı.SİDİKEK ise süresiz grevine devam ediyordu.  4 gün süren Limasol Limanı grevine sermaye yanlısı tutumları ile bilinen SEK ve PASİDİ sendikaları ise katılmadı.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir