ANA SAYFA / HABERLER / Otel Çalışanları Grev Yapacak

Otel Çalışanları Grev Yapacak

Otel Çalışanları grev
Foto: Arşiv

Güney Kıbrıs’taki Otel İşçileri Sendikası, patronların Aralık ayında toplu sözleşmelerin süresi dolduktan sonra kriz öncesindeki çalışma koşullarına dönmeyi reddetmesi üzerine bu Çarşamba günü yapacakları açıklamada grevle ilgili bilgi verecekler.

SEK sendikasının oteller birimi genel sekreteri Miltos Miltiadou telefonda verdiği röportajda “grevlerin hangi otellerde, hangi günde ve saat kaçta başlayacağına karar vermek üzerine toplanacağız” diye konuştu. “Patronlar daha önceden üzerine uzlaşılan koşulları uygulamıyorlar. Toplu sözleşmemiz 31 Aralık 2015 tarihinde sona erdi.”

Miltiadou, işçilerin bundan üç yıl önce 2012’de yararlandıkları sosyal haklardan %15 oranında taviz vermelerine rağmen patronların tek tek işçilerle bireysel kontratlar imzalayarak onlarla çok daha koşullarda anlaştıklarını söyledi. Ayrıca Cuma günü başlaması beklenen grevin toplu sözleşmelerde kararlaştırılan koşulları uygulamayan otelleri etkileyeceğini ekledi.

“Otellerin yüzde yüzü toplu sözleşme şartlarını uygulamıyor diyemeyiz ama en azından %99’u uygulamıyor.” Sendikanın görüşüne göre eğer Kıbrıs’ın ikinci en büyük iş kolu olan turizmde patronlar sendika şartlarını kabul ederlerse bu durum istihdam açısından olumlu olacak, altı günlük iş günü yerine beş günlük iş günü konulursa, daha fazla işçi işe alınacak.

Otel ve restoranları kapsayan sektör 2014 yılında ortalama 36.339 kişiye istihdam sağladı. Bu rakam 2013 yılı rakamında %1.6 oranında fazla. 2013 yılındaki bu rakam 35.819’du ve o yıl, 2012 yılına göre %4’lük bir düşüş yaşanmıştı. Gelen turist sayısı 2015 yılında %8.9 artarak neredeyse 2.7 milyona ulaştı. Bu, şimdiye kadarki en yüksek rakam. 2014 yılında turist sayısı bir önceki yıl 2.4 düştükten sonra %1.5 oranında arttı. Turizm geliri 2013 yılında %8 arttıktan sonra 2014 yılında %2.8 küçülerek 2 milyar dolara ulaşmıştı.

Otel ve diğer işletmelerde gecelik kalan turistlerin sayısı 2013’te %2.5, 2014’te %1.9 oranında düştü.

Otelleri, turizm parklarını ve diğer turizm işletmelerini içine alan Kıbrıs Turizm İşletmeleri Birliği’nden bir görevli otelcilik sektöründe yapılacak bir grevin endüstriyel ilişkiler yasasını ihlal edeceği görüşünde.

“Öncelikle Çalışma Bakanlığı’nın ortada bir anlaşmazlık olduğuna kanaat getirmesi gerekir” dedi ismini vermek istemeyen bir görevli.

Ayrıca “eğer bir toplu sözleşme sona erdiyse, bu, bir önceki statükonun otomatik olarak geri geleceği anlamına gelmez” diye ekledi. “Eğer süresi biten sözleşme ücret artışını getirseydi ve biz de bunun süresi dolunca otomatik olarak ücretleri düşürseydik kabul edecekler miydi?”

“Asıl dertleri parlamentonun yasama yoluyla iş koşullarına müdahale etmesini sağlamak. 1960’lı yıllarda böyle müdahaleler oluyordu ama toplu sözleşmeler aslında işçilere daha çok şey veriyor. Ayrıca, parlamento aracılığıyla haklarını alacaklarsa, sendikaya ne gerek var?”

Görevli ayrıca, muhtemel bir grevin şu anda Nicosia, Limassol ve Pafos’daki 30 oteli etkileyeceğini, bu otellerin toplu sözleşme şartlarına uygun olarak işçi çalıştıran oteller olduğunu söyledi. “Bu oteller şu anda iş için Kıbrıs’a gelen iş adamlarını ve kamp yapan spor ekiplerini ağırlıyor”.

Bir grev olduğu takdirde “temizlik, kahvaltı hazırlama ya da yemek yapma gibi işler yöneticiler tarafından yapılacaktır”.

Turizm yüzde 15 işsizlikle boğulan Kıbrıs ekonomisinin dörtte birini oluşturuyor.

Not: Bu yazı Turizm Otel Spor Emekçileri Sendikası (Tüm Emek Sen) çeviri ekibi tarafından haberinin yer aldığı aşağıdaki linkten çevrilmiştir.
Kaynak: http://cyprusbusinessmail.com/?p=21631

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir