ANA SAYFA / HABERLER / Limaslol Limanı çalışanları özelleştirmeye karşı süresiz grevde

Limaslol Limanı çalışanları özelleştirmeye karşı süresiz grevde

lemesos port-strike-1-702x436Limasol Limanı çalışanları 21 Mart Pazartesi gününden beridir iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor. Limanda örgütlü sendikalar, bugün Limasol Limanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı hakkında görüşme gerçekleştirmemesi için, meclise baskı yapılması hedefiyle, süresiz greve gitmesi yönünde karar almıştı. 

Çalışanların kararlı eylemlerinden sonra hükümet özelleştirme mevzuatlarının görüşülmesinin bir sonraki perşembe gününe ertelenme kararı aldı. Bu karar üzerine liman çalışanlarının örgütlü olduğu üç sendika, SİALK, SİPALK ve DEOK, çalışanların bilgilendirilmesi için genel toplantı yaptı. PEO sışındaki sendikalar, diyaloğa zaman verilebilmesi için grevin ertelenmesi yönünde tavır alırken, PEO ise bu konuda hemfikir olmadı ve greve devam kararı aldı. PEO sadece çalışma konularına düzenleme getirilene kadar, özelleştirme mevzuatlarının görüşülmesinin ertelenmesi durumunda grevin ertelenebileceğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis ise, Limasol Limanı çalışanlarının grev kararının arkasında siyasi güdümlerin bulunduğunu iddia ederek, sendikaların Limasol Limanı’nda süresiz greve gitme kararını karşısında şaşkınlığını ifade etti. Limasol Limanı’nın özel şirkete devredilmesine yönelik anlaşmayla birlikte, çalışanların haklarında herhangi bir değişiklik olmayacağını savunan bakan, greve gidilmesi için herhangi bir neden bulunmadığını iddia etti.

Sendikaların bu tutumları sonrasında Limasol Limanı çalışanları gerçekleştirdikleri Genel Toplantı’da yapılan gizli oylama ile süresiz grevi devam ettirme kararı aldı. Liman çalışanlarının örgütlü olduğu PEO ve DEOK sendikaları, Ulaştırma Bakanı’nın grevin hangi sebeple yapıldığını anlamadığı yönündeki açıklamasını hakaret olarak, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun Limasol Limanı’ndaki hazır yeyiciler açıklamasını ise aşağılayıcı olarak niteledi. Sendika temsilcileri, greve kararlı bir şekilde devam edeceklerini ve sadece bozulan ürünler, kruz gemileri ve askeri gemilere hizmet vereceklerini belirtti. Sendikalar, grevin ertelenmesi için ön koşul olarak, çalışanları güvence altına alacak yasa tasarısının onaylanmasını şart koştular.

Sendika temsilcileri Limasol Limanı’na giderek, çalışanları Genel Toplantı’da alınan karar hakkında bilgilendirdi. Sermaye yanlısı tutumu ve hükümete yakınlığı ile bilinen SEK sendikası ise süresiz greve katılmıyor.  PASİDİ sendikası ise, Ulaştırma Bakanı’nın önümüzdeki günlerde yoğun istişarelere başlayacağı konusunda güvence vermesinin ardından,  limandaki grevi ertelediğini açıkladı.

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir