ANA SAYFA / DÜNYA / Almanya’da işsizlik artacak; her 12 işsizden biri mülteci olacak

Almanya’da işsizlik artacak; her 12 işsizden biri mülteci olacak

Almanya işsizlikAvrupa Birliği (AB) içerisinde ekonomisi son yıllarda düzenli büyüyen ve işsizlik oranının en düşüklerden olduğu Almanya’da mülteci göçünün işsizliğe olumsuz etkilerinin olacağı savunuluyor.

Yapılan bir çalışmaya göre, 2017’de her 12 işsizden biri ise mülteci statüsü tanınmış kişilerden olacak.

Federal Hükümet tarafından görevlendirilen beş ekonomist tarafından hazırlanan konjonktür öngörüsüne göre, Alman ekonomisi bu yıl yüzde 1,5 oranında büyümeye devam edecek. Öngörüde, daha önceki büyüme oranı tahmininin yüzde 1,6 olduğu belirtildi.

Ekonomistlerin tahminlerine göre, Alman ekonomisi 2017’de ise yüzde 1,6’nın üzerinde bir büyüme gösterecek.

İŞSİZLİK ARTACAK, HER 12 İŞSİZDEN BİRİ MÜLTECİ OLACAK 

Ancak ekonomistlerin öngörüsüne göre, Almanya’da son yıllarda artan mülteci sayısı işsiz sayısının yıllar sonra yeniden yükselmesine yol açacak.

Bu yıl işsiz sayısının çok az bir artışla 2 milyon 808 bine yükseleceği tahmininde bulunan ekonomistler, 2017 sonuna kadar ise toplamda 250 binlik ek bir artış bekliyorlar. Böylelikle, 2011 yılında 3 milyon sınırının altına gerileyen işsiz sayısı 2017 sonunda 3 milyon sınırına yaklaşmış olacak.

Aynı ekonomistler, 2017 yılında Almanya’da oturum hakkı kazanan mültecilerin 80 bin ila 130 bin kadarının iş bulabileceğini ve bu kişilerin büyük kısmının sadece yarım gün işlerde çalışacağı tahmininde bulunuyor. Uzmanlar, mültecilerin iş piyasasında yer bulmalarının kolay olmayacağı ve 2017 yılında ülkedeki her 12 işsizden birinin ise mülteci olacağı tahmininde de bulundular.

Haber: ANF

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir