ANA SAYFA / HABERLER / Gever’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Gever’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor

yuksekova-çatışmaHakkari Gever’de(Yüksekova) TC silahlı kuvetleri ile YPS/YPS Jin savaşçıları arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Soykırım saldırıları ve kuşatmanın 11’inci gününe girdiği Hakkari’nin Gever ilçesinde gece saatlerinde Efeler Taburu, İlçe Tümen Komutanlığı ve Şemdinli yol güzergahına konuşlandırılan tanklardan Cumhuriyet, Güngör, Eski Kışla, Mezarlık, Orman ve Dize mahallelerine yönelik bombardımana devam ediyor.

Bombardıman sonucunda kent merkezinde bulunan onlarca ev hasar görürken, sabah saatlerinde ise zırhlı araç ve tanklarla Cumhuriyet ve Eski Kışla mahalleleri girişinde bulunan barikat ve hendekler tarandı.

Saldırılara YPS ve YPS-JIN güçlerinin sert karşılık vermesi sonucu çıkan çatışmalar da devam ediyor.

Bu arada karargaha dönüştürülen Yüksekova Devlet Hastanesi’ndeki sağlık ekiplerinin telefon numaralarının alınarak kontrol edildiği ve dışarıya bilgi akışının engellenmeye çalışıldığı belirtildi.

Yerel kaynaklara göre yaşanan çatışmalarda ölen ve yaralanan özel harekat timlerine ilişkin bilgiler ise gizli tutuluyor.

Van halkının Gever’e yürüyüşü başladı
Öte yandan Van’da yüzlerce kişi kuşatma altında bulunan Yüksekova’daki ablukayı kırmak için sabah saatlerinde yola çıktı.

Van’da HDP, DBP, KJA ve KURDÎ-DER’in de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, 11 gündür soykırımcı saldırı ve kuşatma altında bulunan Yüksekova’ya (Gever) doğru yola çıktı.

İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde bulunan Nuda Kültür ve Sanat Merkezi önünde sabah saatlerinde bir araya gelen, aralarında HDP Milletvekili Tuğba Hezer’in de bulunduğu kitlenin önü Van çıkışında polis ve TOMA’larla kesildi. Araçlarda bulunanlara kimlik kontrolü yapan polisler, Mehmet Kartal ve Havar Duman adlı kişileri gözaltına aldı. Van çıkışındaki engelleme girişimi sürerken, polis ablukasını görüntülemek isteyen gazeteciler de, özel harekat timleri tarafından “Eğer bu fotoğraflar, görüntüler bir yerde yayımlanırsa sizinle görüşeceğiz” şeklinde tehdit edildi.

Ayrıca, hareket noktası olan Başkale ilçesinde de halk DBP binası önünde bir araya gelmeye başladı. Kitle, Başkale ilçesinde birleşip Gever’e doğru hareket edecek.

Kaynak: ANF

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir