ANA SAYFA / HABERLER / Şırnak ve Nusaybin’de saldırılar yoğunlaştı: 2 asker,1polis ve 2 YPS’li yaşamını yitirdi

Şırnak ve Nusaybin’de saldırılar yoğunlaştı: 2 asker,1polis ve 2 YPS’li yaşamını yitirdi

Kyuksekovasaldiriürt illerinde Saray-AKP’nin sürdürdüğü savaş politikaları ile kentlerdeki abluka ve saldırılar devam ederken, Şırnak’ta hastane bahçesine havan topu düştü. Nusaybin ve Yüksekova’da ise şiddetli çatışmalar yaşandı. Şırnak’ta bir asker hayatını kaybederken, Nusaybin’de bir özle harekat polisi ile bir asker hayatını kaybetti, ayrıca Nusaybin’de iki YPS üyesinin de hayatını kaybetti belirtildi

Şırnak

Şırnak’ta ablukanın 6’ncı gününde çatışmalar kent geneline yayılırken, tank ve top atışını aralıksız sürdüren özel askeri birliklerin kullandığı bir havan mermisi Şırnak Devlet Hastanesi bahçesine düştü. JİNHA’nın haberine göre, hastane bahçesine düşen havan topu ilk olarak patlamazken, zırhlı araçlardan çevredeki yurttaşlara kaçmaları yönünde anonslar yapıldı.

Anons yapıldığı sırada havan topu büyük bir gürültü ile patladı. Yaşanan patlama ardından hastaneyi ablukaya alan özel timler, patlamanın yaşandığı bölgede izleri kaybetmeye çalıştı.

Öte yandan Yenimahalle ile Vakıfkent mahalleleri ile 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nın olduğu bölgelere yayıldı. Çevreyolu boyunca şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtilirken, kent aralıksız bir şekilde tank, top ve obüslerle vuruldu.

Tankların konuşlandırıldığı Çakırsöğüt Jandarma Tugayı’nın olduğu tepeden siyah dumanlar yükselirken, Yeşilyurt mahallesinde çıkan çatışmada bir asker yaşamını yitirdi.

Mardin

Mardin Valiliği tarafından 14 Mart akşamı ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Nusaybin ilçesinde mahallere yönelik saldırılar yoğunlaşırken, direnişle birlikte çatışmalar da devam ediyor.

DİHA’nın haberine göre, Fırat, Abdulkadirpaşa, Yenişehir ve Dicle mahallelerinde yoğunlaşan saldırılarda Newroz alanı ve İpek yoluna konumlandırılmış tanklardan mahallelere yönelik aralıksız bir şekilde top atışları yapıldığı kaydedildi. Evlerin hedef alındığı top atışlarında birçok ev harabeye dönerek, patlamanın yaşandığı mahallelere ambulansların sevk edildiği belirtildi.

Dicle ve Fırat mahallelerinde yaşanan çatışmalarda bir polis özel harekat polisi yaşamını yitirirken, 7 özel harekatçının da yaralandığı belirtildi. Ölen polisin cenazesi Şırnak Asker Hastanesi Morgu’na götürülürken, aynı mahallede bugün sabah saatlerinde de çıkan çatışmada 1 asker daha yaşamını yitirmişti.

YPS Nusaybin’den yapılan açıklamada ise, Fırat Mahallesi’nde yaşanan çatışmalar esnasında 1996 doğumlu Nesim Atabey ve 1998 doğumlu Mehmet Temizer adlı iki üyelerinin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

YPS, yoğun bombardımana karşı güçlerinin direnişi sürdürdüğünü kaydetti, Nusaybin’de yaşanan kayıplara ilişkin çıkan haberlerin asılsız olduğu vurgusu yapıldı.

Açıklamada, ayrıca mahallelere yönelik yoğun top atışları nedeniyle birçok binanın yıkıldığı ve bu nedenle sivillerin sağlık durumuna ilişkin net bilgiler edinilemediğine yer verildi.

Yüksekova

Asker, polis ablukası ve sokağa çıkma yasağının 8’inci gününe girdiği Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çatışmalar öğlen saatlerinden itibaren Cumhuriyet, Güngör, Orman, Eski Kışla ve Dize mahallesinde şiddetlendi.

Cumhuriyet ve Eski Kışla mahallelerine Mehter marşları eşliğinde zırhlı araçlarla girmeye çalışan özel harekat timleri, YPS ve YPS-JIN milisleri ile çatıştı. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede art arda büyük patlamalar meydana gelirken, kentin birçok noktasında hissedilen patlamaların ardından 2 ambulans çatışmanın yaşandığı bölgeye sevk edildi.

Kaynak: Sendika.Org, DİHA, JINHA

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir