ANA SAYFA / DKB / Kıbrıs Newroz ateşi İskele’de yandı

Kıbrıs Newroz ateşi İskele’de yandı

Kıbrıs Newroz 2016Kıbrıs’taki Newroz ateşi geçen yıl olduğu gibi bu sene de İskele Piknik Alanı’nda yakıldı. Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği ile Doğu ve Güneydoğulular Derneği tarafından düzenlenen Newroz kutlamalarına kuzey Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerinden çok sayıda kişi katıldı.

Bu yılki Newroz etkinliği “Direnerek Kazanacağız!” slogan ile gerçekleştirildi. Etkinlikte okunan selamlama konuşmalarında ise Türkiye’nin Kürt illerinde uygulanan devlet terörü kınanarak, bu saldırılara karşı direnenler selamlandı.

Newroz kutlamaları öncesinde medyada çıkan bomba ihbarları ve çeşitli sansasyonel haberlerle kamuoyunda yaratılan korku ve tedirginlik, bu seneki katılımın geçen yıllara gore düşük olmasına neden oldu. Çok sayıda ailenin ve ülkede bulunan Kürt öğrencilerin bu nedenle kutlamalara katılmaktan vaz geçtikleri görüldü. Kıbrıs Newroz 2016 2

Newroz kutlamalarının yapıldığı İskele Piknik Alanı’nı adeta kuşatan yüzlerce polis, girişlerde çok sıkı bir denetleme uyguladı. Etkinlik alanının içerisine kadar her adıma yerleştirilen yüzlerce polis büyük tepki çekti. Etkinlik alanına asılmak için getirilen bayrak ve pankartlar fotoğraflanarak bir merkeze yollandı ve onay alındıktan sonar Alana sokulmasına izin verildi. Bazı bayrak ve pankartların ise alana sokulmasını engellendi. Diğer yandan kutlamalara katılan Akıncı ve Kalyoncu’nun beraberinde çok sayıda polis ve koruma ile alana girmesi ve bu yoğun polis kuşatması arasında alanda dolaşması da birçok kişide rahatsızlık yarattı. Bu görüntü “Kendilerini güvende hissetmiyorlarsa burada ne işleri var?” sorusunun sorulmasına neden oldu.

DKB NewrozDevrimci Komünist Birlik ise etkinliğe “Biji Newroz, Biji Azadi, Biji Şoreş, Biji Sosyalizm” yazılı pankartı ile katıldı. DKB’nin etkinliğe yolladığı kısa mesaj da kürsüden kitleye okundu. DKB mesajında dünya halkarının özgür yeni bir yaşam için isyanının günü olan Newroz kutlanarak, bu yılki Newroz’un Türkiye, Kurdistan ve Kıbrıs birleşik devriminin müjdeleyicisi olması umudu dile getirildi.

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 99’uncu saysı çıktı…

Kıbrıs’ın tek Marksist-Leninist yayın organı olan Gelecek Gazetesi’nin Ekim 2019, 99’uncu sayısı “Tam ilhak paketi!” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir