ANA SAYFA / HABERLER / Diyarbakır Newrozu yüz binlerle kutlanıyor

Diyarbakır Newrozu yüz binlerle kutlanıyor

amed_newroz_21mart_28Aylardır sürdürülen saldırılara, yapılan katliamlara ve en son “bomba patlayacak” dedikodularıyla katılımın engellenmek istendiği Diyarbakır Newroz’u yüzbinlerin katılımıyla kutlanıyor.

Newroz’a akan yüzbinlerce insan, Kürt ulusal marşı “Ey Raqip” eşliğinde saygı duruşuyla başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürtlerin özgürlük kararı verdiğini ve bunda ısrar ettiğini belirterek, “Biz hazırız, Türkiye de özgürlüğe ve birlikte yaşamaya hazır olsun” dedi.

Diyarbakır’da sabah saatlerinde halk evlerinden çıkarak Newroz alanının yolunu tuttu. Hemen her köşe başında engellenen, geri çevrilen araçları durdurulan Diyarbakırlılar her şeye rağmen alana ulaşmaya başladı. Önceki yılların aksine “bomba araması” yapıldığı gerekçesiyle kitlenin alana girişi saat 09.30’a kadar engellendi.

Alana girmek için yaklaşık 5 kilometre karelik alanın etrafını dolaşarak alana girmenin yollarını arayan Diyarbakırlılar arama noktalarının açılmasının ardından alana akmaya başladı. Bütün tehditlere ve saldırılara inat çoluk, çoluk ve ailece Newroz alanın yolunu tutan Diyarbakırlılar böylece yaratılan korku duvarlarını da aştı. Diyarbakırlıları korku duvarlarını yıkarak alanı doldurması ve yüzbinlerce kişi ile alanda yerini almasıyla birlikte alandaki Newroz ateşi de yakıldı. Yakılan Newroz ateşi Kürtlere bütün saldırılara rağmen kanları ile özgürleştirdikleri alanları terk etmeyeceklerinin mesajını verdi.

Newroz programı başladı. Kurmancî, Soranî ve Kirmançkî, Kürdistan’ın dört bir tarafı selamlandı.

Ardından Kürt ulusal marşı olan “Ey Raqip Marşı” okunarak program başladı. Marş çalındığında yüzbinlerce insan saygı duruşunda bulundu. Sahnede yapılan anonslarda Newroz’un özerklik ve özyönetim Newroz’u olduğu ifade edildi.

‘KÜRTLER SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEK’

Tertip Komitesi adına Hafize İpek açılış konuşmasını yaptı. Kürtlerin özgürlük istediğini belirten İpek, “Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek” diye konuştu. İpek, Newroz’da emeği geçen herkese teşekkür ederek, gelenleri selamladı.

ANLI: BİR KEZ DAHA HESAPLARI BOŞA ÇIKARDINIZ

Ardından sahneye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak çıktı. Alandakileri Kürtçe selamlayan Anlı, katılımcıları gösterdikleri direnişten dolayı kutladı. Anlı, “Bugün ‘Amed’te korku var, Amed Newroz’u kutlamayacak, alanlara çıkmayacak’ dediler. Ama bütün bunları tanımadınız, binlerce kez eviniz şen olsun. Yüzbinlerce insan bir kez daha Newroz alanını doldurdu. Kobanê’ye, Şırnak’a, Hewler’e, Mahabad’a sıcak selam göndereceğiz” diye konuştu. Newroz’un başlangıç olduğunu, özgürlük koktuğunu ve özgürlük birlik günü olduğunu belirten Anlı, “Biz biliyoruz her karanlıktan sonrası aydınlıktır, inşallah özgürlüktür” dedi. Kürtlerin bir kez daha kendi tarihlerini yazdıklarını dile getiren Anlı, “Şehitlerimizi anıyoruz. İnşallah ülkemizin bir parçası el ele tutacak ve özgürlüğü sağlayacak. Biz halkımıza güveniyoruz. Newroz kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

KIŞANAK: BİZLER AMEDİZ ZULME BOYUN EĞMEYİZ

Gültan Kışanak da, direniş merkezlerine selam göndererek başladığı konuşmasında, “Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90’lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan’a” dedi. Newroz’un tarihine dikkat çeken ve “Zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir” diyen Kışanak, “Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed” şeklinde konuştu.

‘BİZ ÖZGÜRLÜĞE HAZIRIZ TÜRKİYE’DE HAZIR OLSUN’

Kışanak, günün birlik olma günü olduğunu belirterek, Türkiye’ye “Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun” diye konuştu.

Kışanak, Öcalan’ın mesajlarının demokratik kurtuluş manifestosu olduğunun görüldüğünü belirterek, “Geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz” dedi ve sözlerini özgürlük talebiyle sonlandırdı.

‘BARIŞ İKLİMİNDEN RAHATSIZ OLDULAR’

Tarihi Diyarbakır Newroz’unda açılış konuşmasının ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptı. 2013 Newroz’unda aynı sahnede PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın halkların barışı için kaleme aldığı mektubunun okunduğunu hatırlatan Koçyiğit, “Barış ikliminden rahatsız oldular. Barış işlerine gelmedi. Barış onlara oy getirmiyordu. Bütün hırsızlıkları, arsızlıkları yolsuzlukları devam ettirmek için barıştan vazgeçip savaş kararını verdi. Bu savaş kararı Türkiye’de ve Kürdistan’da uygulanıyor. Bu coğrafyada 100 yıldır Kürtlere karşı baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kaldı. Ama biz biliyoruz ki 90’larda köy yakmalar, asimile politikaları nasıl boşa çıktıysa bu gün de boşa çıkacaktır. Bu yaptıklarına karşı hiçbirimiz bu mücadeleden vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Kürt halkının direnmekten başka hiçbir seçeneğinin olmadığını vurgulayan Koçyiğit, “Ancak direnişle mücadele edersek, bu ülkeye barış gelecek. Aksi yıkılıştır, iç savaştır, teslim olmaktır. Asla bunlara teslim olmayacağız. Biz alanlara çıkıp, barışa sahip çıkarsak, ülkenin tek kurtuluşu olduğunu ortaya koyarsak işte en büyük cevabı onlara vereceğiz. Daha fazla omuz omuza duracağız. Daha fazla savaşa karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Kaynak: DİHA

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir