ANA SAYFA / DÜNYA / Çin: Protestocu Kömür Madeni İşçileri Gözaltına Alındı

Çin: Protestocu Kömür Madeni İşçileri Gözaltına Alındı

China Angry MinersGeçen hafta, Shuangyashan kentinin kuzeydoğusunda bulunan madenciler işçi güvenliğini düşünen bir ekonomiye geçmek ve ödenmemiş ücretlerini almak için sokaklara çıkarak, kitlesel protesto gösterisi düzenlemişlerdi. [1]

Gao soyadlı eski bir maden işçisi AFP’ye verdiği demeçte geçen hafta sonu Shuangyashan kentinin kuzeydoğu bölgesinde ödenmeyen ücretleri için büyük bir yürüyüş düzenleyen madencilerden 30’unun polis tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Çin’in ekonomik büyümeyi yavaşlattığı gerekçesiyle kömür ve çelik sektörlerinde çalışan yaklaşık iki milyon kişinin işten çıkarılacağını söylemesinin ardından inşaat ve imalat sektörlerinde de grevlerin yapılacağı düşünülüyor.

Shuangyashan’da Chen soyadlı bir maden işçisi Cuma günü AFP’ye verdiği demeçte meslektaşlarının halen 2014 ve 2015 yılları arasında ki ücretlerinin yüzde 60’ından fazlasını alamadıklarını söyledi.

Her iki işçide gözaltına alınmak istemedikleri için isimlerinin kullanılmasını istemiyorlar…

1.  http://isyandan.org/haberler/cin-ucretlerini-alamayan-maden-iscileri-sokaga-cikti/

Kaynak: isyandan

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir