ANA SAYFA / HABERLER / HDP: Yasağa rağmen 20 Mart’ta Bakırköy’de olacağız

HDP: Yasağa rağmen 20 Mart’ta Bakırköy’de olacağız

newroz_diyarbakir_2015HDP İstanbul İl Örgütü, İstanbul Valiliği’nin yasağını protesto ederek, tüm halkı 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı’nda yapılacak kutlamaya davet etti.

HDP İstanbul İl Örgütü, valiliğin yasağına rağmen Newroz’u 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı’nda kutlayacaklarını duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan HDP, valiliğin yasak kararının hukuki ve meşru olmadığının altını çizdi, “Meşru ve haklı olan, Newroz’un binlerce yıldır olduğu gibi kutlanmasıdır” dedi.

Newroz’u kutlamanın tüm halkların meşru hakkı olduğunun altını çizen HDP, “Newroz’un yasaklanması tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından denenmiş ama başarılamamıştır. En baskıcı, en zalim yönetimler döneminde bile halklar Newroz’a sahip çıkmış ve kutlamıştır. Bugün AKP-Saray iktidarında Newroz kutlamalarının engellenmek istenmesi baskı, yıldırma ve savaş politikalarının tırmandırılmaya çalışılması demektir. Bizler Newroz kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz. Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır.”

Valiliğin yasak kararının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bildirimde 20 Mart’ta da ilçelerde yapılacak Newroz kutlamalarına izin verilmeyeceğinin bildirildiğini belirten HDP İstanbul İl Örgütü, “Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü Newroz kutlamamızı engellemeye yönelik bu tutumundan vazgeçmeye, Newroz’un barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamaya ve sağduyuya çağırıyoruz. Tüm halkımızı 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Meydanı yapılacak Newroz kutlamalarımıza katılmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: ANF

Ayrıca kontrol

Gelecek Gazetesi 99’uncu saysı çıktı…

Kıbrıs’ın tek Marksist-Leninist yayın organı olan Gelecek Gazetesi’nin Ekim 2019, 99’uncu sayısı “Tam ilhak paketi!” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir