ANA SAYFA / HABERLER / Şırnak, Yüksekova, Nusaybin: Katliamlar da direniş de devam ediyor

Şırnak, Yüksekova, Nusaybin: Katliamlar da direniş de devam ediyor

katliam-direnis-suruyor-AAKirli savaşa karşı mücadele birleşik bir direnişe doğru evriliyor.

Sokağa çıkma yasakları kısmen kaldırıldıktan sonra Cizre, Sur ve Silopi’de kirli savaşın yarattığı yıkım tüm çıplaklığı ile gözler önüne serildi. Bombalarla yerle bir edilen binaların bodrum katlarında hala yanmış insan cesetleri çıkarılıyor. Dahası kirli savaş yeni yerlerde ve yeni boyutlar kazanarak devam ediyor.

Uzun süreceği muhtemel olan kirli savaşın şimdiki hedefleri ise Şırnak, Yüksekova ve Nusaybin kentleridir. Sermaye devletinin İç işleri Bakanı Efkan Ala günler önce yaptığı açıklamalarda ”Temizlik Hareketi” olarak kodladığı toplu katliam operasyonlarına ara vermeden devam edeceklerini bildirmişti. Gestapo ruhlu bakanın dedikleri şimdi daha da kapsamlı ve acımasız biçimde hayata geçiriliyor.

Adı geçen her üç kentte de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Tanklar ve çok sayıda zırhlı birlik hakim tepelere yerleştirilmiş olup, direnişin merkezi olan mahallelere sürekli top atışı yapılıyor. Sokağa çıkma yasağının olmadığı semtler dahi rastgele taranıyor. Yeterli görülmemiş olacak ki, özellikle Şırnak’a sürekli takviye birlikler sevk ediliyor. Çünkü, ufukta Newroz var. Bahar geldi ve gerillanın baharla birlikte bir eylemlilik içine gireceği biliniyor. Kent halkında da Newroz’un yaklaşması ile belli bir hareketlilik yaşanıyor.

Kirli savaş esas olarak bu üç kentte yoğunlaştırılmış olsa da, Newroz bahanesi ile çok daha geniş bir alana yayılmış bulunuyor. Başta Dersim olmak üzere, Batman, Kars, Bingöl, Bitlis, Elazığ gibi pek çok kenti kapsayan uygulamalar söz konusu.

Kürdistan’da ve Türkiye’nin büyük metropollerinde aralıksız biçimde başvurulan toplu gözaltı ve tutuklama terörü, saldırıların bir başka boyutunu oluşturuyor. Mehmet Tunç örneğinde olduğu gibi, “Terör örgütü PKK’nin militanları” denilerek direnişin öncüleri katlediliyor. Yirminin üzerinde belediye başkanı “PKK ile bağlantısı var” suçlaması ile görevden alınıp, haklarında soruşturma açıldı. 8 belediye başkanı tutuklandı. Suruç, Yüksekova ve İpekyolu belediye başkanları firarda. 46 belediye il genel meclisi üyesi görevden alındı.

Sonuç olarak, kirli savaş gün geçtikçe topyekun cezalandırma ve topyekun imha niteliğine bürünüyor.

Gelişmelerin seyri birleşik bir direnişe doğru evriliyor

Sermaye devleti Cizre, Sur ve Silopi’de ölüm ve yıkım üreten dizginsiz terörüne, ayları bulan kuşatmaya ve tam bir gözü dönmüşlük örneği olan katliamlarına rağmen amacına ulaşamadı. Sözkonusu kentlerin halkı katliam birliklerinin “teslim ol” çağrılarına direnişle karşılık verdi. Evler yıkıldı, aralarında kadın ve çocukların da olduğu bir çok insan acımasızca katledildi, ancak direnme iradeleri kırılamadı. İrade savaşını “hendekçiler” ve Kürt halkı kazandı.

Devlet şimdi aynı uygulamaları Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova’da yapıyor. Ne var ki, yine Kürt halkının direniş kararlılığı öne çıkıyor.

Günler Newroz’a akıyor. ‘90’lı yıllarda Newroz serhildanlarla karşılanıyordu. Bu kez “özyönetim direnişleri” ile karşılanıyor. ‘90’lı yıllarda savaş kırsaldaydı. Savaş esasta gerilla savaşıydı. Bu kez savaş kentlerde sürüyor. Savaşanlar ise, adı “hendekçi”ye çıkmış yeni kuşak genç militanlar. Kürdistan’da direniş, devletin toplu cezalandırma ve imha saldırılarına karşı giderek bir halk savaşına dönüşüyor.

Kirli savaşa karşı mücadele birleşik bir direnişe doğru evriliyor.

Kaynak:  Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir