ANA SAYFA / HABERLER / HDP’den Newroz yasaklarına tepki: “Kutlamalar gerçekleşecek!”

HDP’den Newroz yasaklarına tepki: “Kutlamalar gerçekleşecek!”

newroz_diyarbakir_2015Newroz yasaklamalarına karşı birer açıklama yapan HDP, yasak kararlarının gayrimeşru olduğunu söyledi, kutlamalarının ilan edilen tarihlerde yapılacağını duyurdu, direniş ruhuyla alanlara çağırdı

Kürt coğrafyasında yürüttüğü savaş politikaları kapsamında Newrozlara birer birer yasak getiren, İstanbul Newroz’u için 21 Mart’a dahi izin vermeyen, Hakkari’de ise kentteki tüm eylem ve etkinlikleri yasaklayan Saray-AKP iktidarına HDP ve DBP’den yanıt geldi. İçişleri Bakanlığı, valilikler ve kaymakamlıkların yasak kararlarının hiçbir hukuki dayanağı olmadığını söyleyen HDP ve DBP, “Alanlarda olacağız” dedi.

HDP: “Newrozlar ilan ettiğimiz tarihlerde”

HDP Merkez Yürütme Kurulu imzasıyla yayımlanan açıklamada “Newroz’un yasaklanması tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından denenmiş ama başarılamamıştır. En baskıcı, en zalim yönetimler döneminde bile halklar Newroz’a sahip çıkmış ve kutlamıştır” denildi. Gelecek umutlarının yasaklarla yok edilemeyeceğini belirten HDP açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Bizler Newroz kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz. Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır. Hükümetin Newroz kutlamalarına yönelik engelleme girişimleri hukuki ve meşru değildir. Meşru ve haklı olan, Newroz’un binlerce yıldır olduğu gibi kutlanmasıdır. Hükümeti Newroz kutlamalarını engellemeye yönelik bu tutumundan vazgeçmeye, Newroz’un barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamaya ve en önemlisi sağduyuya çağırıyoruz.”

Yüksek: “Hafta boyunca, direniş ruhuyla”

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de yaptığı açıklamada AKP’nin Newroz sürecini gerilim sürecine dönüştürmeye çalıştığını söyledi, Newroz’un sadece bir gün değil bir hafta boyunca direniş ruhuyla alanlarda kutlanacağını ifade etti.

Yüksek, “Halkımız Newroz etkinliklerini belirlediği günde kutlayacak, bu yasakçı anlayışa gelmeyecek ve buna karşı en kitlesel katılımlarla AKP’nin savaş politikalarına karşı duracak” dedi.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir