ANA SAYFA / HABERLER / Akademisyen Chris Stephenson sınır dışı edildi

Akademisyen Chris Stephenson sınır dışı edildi

chris_stephensonBarış için Akademisyenler’e destek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde çantasında HDP’nin Newroz bildirisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson serbest bırakıldı ancak savcılık sınır dışı kararı verdi. Stepherson saat 18.00 sularında sınır dışı edildi

Barış için Akademisyenler’den dün tutuklanan üç akademisyene destek için gittiği İstanbul Adliyesi’nde çantasında bulunan HDP İstanbul İl Örgütü’ne ait Newroz bildirileri gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve geceyi gözaltında geçiren Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson serbest bırakıldı. Ne var ki savcılık, Stephenson’un sınır dışı edilmesi için valiliğe yazı yazacağını belirtti.

Polis de Stephenson’un adliyeden ayrılmasına izin vermedi. Adliyeden sonra Kumkapı’daki İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’ne götürülen Stepherson, saat 18.00 sularında ise sınır dışı edildi.

“Yasal parti davetiyesini bulundurmayı suç saymak hukuka da insan mantığına da aykırı”

Stephenson’un avukatlarından Cemal Polat, Sputnik’e yaptığı açıklamada sınır dışı nedeniyle göç merkezine götürülen akademisyenin burada kendi kararını beklediğini ve gitme kararı aldığını söyledi. Kararın İstanbul Valiliği’nin takdirine bağlı olduğunu ifade eden Polat, sınır dışı kararının haksız olduğunu ifade etti. Polat, Stephenson için “27 yıldır Türkiye’de yaşayan, 17 yıldır kesintisiz olarak Bilgi Üniversitesi’nde ders veren bir hoca. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi’nde, Marmara Üniversitesi’nde ders vermiş bir hoca. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyla evli. Bir çocuğu var Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Ayrıca endişeli. Çünkü eşi burada, çocuğu burada. Çocuğu okula gidiyor” dedi.

Stephenson’un bir diğer avukatı Kemal Tuncaelli ise Newroz davetiyesinin “terör örgütü propagandası” sayılmasına tepki gösterdi. Savcının kendilerine toplatma kararında bulunulacağını söylediğini aktaran Tuncaelli, davetiyedeki ateş ve barikat fotoğraflarının propaganda olarak nitelendirildiğini, Stephenson’a da ifadesinde bu yönde sorular sorulduğunu dile getirdi. Tuncaelli, Stephenson’un ifadesinde “Davetiyenin üzerindeki fotoğraflara dikkat etmedim. Bana verilen bir davetiye, kimseye dağıtmadım” dediğini aktardı, “Bir yasal partinin davetiyesinin birinin üzerinde bulunmasını suç saymak hem hukuka hem de insan mantığına aykırı” dedi.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir