ANA SAYFA / HABERLER / Kölelik yasası “işsizliğe çözüm olacak” yalanı

Kölelik yasası “işsizliğe çözüm olacak” yalanı

ko__lelik-yasasi-msimsek-AABunların tek derdi patronların çıkarlarıdır. Zira bunlar, işcilerin asgari ücret kıdem farkının karşılanması talebi için bir çift laf dahi etmemiştir. Sessiz kalarak, işçilerin haklı talebine karşı polis saldırısının, patronların işten atma saldırılarının arkasında durmuşlardır. Artık işçiler de bu asalaklara prim vermemeli, işçi kardeşlerine güvenmeli, birlik olup harekete geçmelidir.

Sermaye devleti sözcüleri Özel İstihdam Bürolarının yaygınlaştırılmasını ve kiralık işçi köleliğini pekiştirmeyi hedefledikleri yasa tasarısı için bahane aramayı sürdürüyor.

Yasa ilk gündeme geldiği dönemde, seçimlerin hemen ardından Lütfi Elvan “esnek işgücü piyasası”nın işsizliği düşüreceğini iddia etmişti. Son olarak bugün açıklanan ve yükselen işsizlik rakamlarının ardından da, patronların baş sözcülerinden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de benzer bir “akıl yürütme”yle, esasta ise gerçekleri çarpıtarak “işgücü piyasası ‘reformu’ ertelenemez” diye Twitter hesabından paylaşım yaptı.

“Kiralık işçilik” sürekli işsizlik demektir

Bu yasa ile esnekleştirilecek işgücü piyasası resmi işsizliği, ÖİB’lerdeki gerçeği çarpıtan kayıtlar üzerinden hesaplayarak düşük gösterebilir. Gerçekte ise işçiler, köle pazarında sürekli satışa sunuluyormuşçasına, “hem işçi hem işsiz” durumuna düşecektir. Bu güvencesizlik demektir, işgücünün maliyetinin düşmesi demektir. Patronların istediği de budur. Bu ise bir bakıma işsizliğin süreklileştirilmesi anlamına gelmektedir.

Resmi olmayan işsizlik daha da fazla artıyor

Patronların sınıfa yönelik işten atma saldırılarını tırmandırdığı, iflasların ve fabrika taşımalarının yaşandığı bu dönemde, işsizlik düşme değil yükselme eğilimindedir. Buna bir de göçmen köleliğinin eklenmesiyle resmi olmayan işsizlik tırmanmaktadır. Kısacası, iş aramayan ama çalışmayan kişi sayısı giderek artmaktadır.

“Kiralık işçilik” işgücü maliyetlerini düşürecek

Öte yandan, işsizliğin düşmesi, işgücü maliyetlerini arttırma eğilimi yaratacağından patronların işsizliği düşürmek gibi esaslı bir dertleri yoktur. Bununla birlikte, “kiralık işçilik” ile esnekleşen işgücü piyasasının etkisiyle işgücü maliyetleri düşecektir. Bu da bir miktar işsizliği yükseltiyormuş gibi bir görüntü yaratmaya imkan tanıyacaktır. Fakat yukarıda bahsedilen etkenler, buna pek olanak tanımayacaktır. Bu nedenle artan işsizlikle birlikte esnekleşen işgücü piyasası patronlar sınıfı için tam da bulunmaz bir nimettir.

Patronların baş sözcülerine prim vermemeli

Patronların baş sözcüleri de bunu bildikleri için her türlü yalan ve aldatmacaya başvurarak bu yasayı geçirmek için çabalamaktadır. Bugünkü hükümette öne çıkan Mehmet Şimşek, Süleyman Soylu ve Lütfi Elvan gibilerinin kıdem tazminatıyla ilgili “uzlaşmacı” sözleri, işsizlikle ilgili “kaygı” duyduklarını açıklamaları, işçi sınıfını kandırmaya çalışmaktır, düpedüz ikiyüzlülüktür.

Sınırlı bir taşeronluk düzenlemesini dahi aylarca bekletip “kiralık işçilik” yasası meclisteyken bunu gündeme getirmek de bir yanılsama yaratmayı; taşeronluğun kalktığı izlenimiyle, işçi ve emekçileri pasifize etmeyi amaçlamaktadır.

Bunların tek derdi patronların çıkarlarıdır. Zira bunlar, işcilerin asgari ücret kıdem farkının karşılanması talebi için bir çift laf dahi etmemiştir. Sessiz kalarak, işçilerin haklı talebine karşı polis saldırısının, patronların işten atma saldırılarının arkasında durmuşlardır. Çünkü bunlar patronların çıkarlarını savundukları için başa gelmiş tiplerdir. Artık işçiler de bu asalaklara prim vermemeli, işçi kardeşlerine güvenmeli, birlik olup harekete geçmelidir.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir