ANA SAYFA / HABERLER / Birçok ilde Newroz etkinliklerine yasak kararı

Birçok ilde Newroz etkinliklerine yasak kararı

yuksekova_newroz_2015Kürt coğrafyasındaki savaş abluka ve saldırılarla sürerken; Hakkari genelinde her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Urfa ve Silvan Newroz’ları da “Sadece 21 Mart’ta kutlama yapılabilir” denilerek engellendi. Hakkari, Urfa ve Silvan’daki engellemelerden sonra Mersin ve Adana’da da Newroz’a yasak geldi

Saray-AKP iktidarının Kürt coğrafyasında yürüttüğü savaş Yüksekova, Nusaybin ve Şırnak’taki sokağa çıkma yasağı, abluka ve saldırılarla devam ederken Newroz etkinliklerine yönelik yasaklar da başladı.

İlk yasaklama kararı, sokağa çıkma yasağı ve abluka altındaki Hakkari’de alındı. Valilik, il merkezi ve tüm ilçelerdeki Newroz kutlamaları ile her türlü eylem ve etkinliği yasakladığını duyurdu.

Hakkari’nin ardından bir engelleme de Urfa’da yaşandı. Urfa ve ilçelerinde 17-20 Mart tarihleri arasında yapılan Newroz programları valilikçe yasaklandı. Valilik, kentte Newroz etkinliklerinin sadece 21 Mart’ta yapılabileceğini söyledi.

Diyarbakır Valiliği ise Silvan’da 17 Mart’ya yapılacak Newroz etkinliklerini yasakladığını duyurdu. Diyarbakır Valiliği’nin açıklamasında da Newroz için sadece 21 Mart’a izin verileceğini ifade etti.

Hakkari, Urfa ve Silvan’daki engellemelerden sonra Mersin ve Adana’da da Newroz’a yasak geldi.

Mersin’de 19 Mart’ta Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Alanı’nda kutlanılacak Newroz için yapılan başvuru Mersin Valiliği tarafından red edildi. İçişleri Bakanlığı’nın Newroz’un 21 Mart’ta kutlanabileceğine atıfta bulunan Valilik, “Halkın güvenliği”ni gerekçe göstererek izin vermedi.

Adana’da da 20 Mart’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda kutlanılacak Newroz için Adana Valiliği’ne başvuran Newroz Tertip Komitesi’nin başvurusunu red ederek, izin vermedi.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir