ANA SAYFA / HABERLER / Lefke’de yeni maden açılması girişimine tepkiler geliyor

Lefke’de yeni maden açılması girişimine tepkiler geliyor

Lefke KöyüLefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Lefke’de CMC atıkları temizlenmeden başka bölgede madenle ilgili temizlik çalışması yapılmasına ve yeni madenciliğe karşı olduklarını vurguladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “son günlerde Lefke bölgesinde maden atıklarının temizliği için, Gemikonağı’ndaki CMC maden atıklarının bulunduğu bölge dışında çalışma yapılmak istenildiği öğrenilmiştir” diyen Hızlı, bu bölge  temizlenmeden, Lefke’de farklı bir bölgede çalışma yapılabilmesi konusundaki görüşlerin kendilerini üzdüğünü vurguladı.

“YENİ MADENCİLİK ENDİŞESİ”

Hızlı, ayrıca çalışmanın yapılması için talep edilen yerin büyüklüğününü, temizlikten öteye yeni madencilik yapılabileceği endişesi doğurduğunu ifade etti.

CMC maden atıklarının bulunduğu bölgenin çok tehlikeli ve çevre kirliliği açısından her zaman dile getirilen bir yer olduğunu kaydeden Hızlı, maden atıklarının ve ağır metallerin yoğun olarak bulunduğu bölgenin Gemikonağı sahil şeridi olduğunu, burasının bölge girişi ve üniversite geçiş noktası olması nedeniyle eğitim sektörünü de olumsuz etkilediğini belirtti.

Hızlı, “Bu bağlamda, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği olarak, yeni madencilik çalışmaları konusundaki tutumumuz gibi, CMC maden atıklarının temizlenmeden Lefke’de farklı bir bölgede maden ile ilgili çalışma yapılmasına da karşı olduğumuzu belirtiriz” dedi.

Bölgede maden atıklarının temizliği ile ilgili bir çalışma yapılacaksa kesinlikle Gemikonağı’ndaki maden atıklarının bulunduğu CMC alanında yapılması gerektiğini ve öncelikli temizlenmesi gereken yerin burası olduğunu ifade eden Hızlı, Gemikonağı’ndaki CMC maden atıklarının temizlenmesi beklenirken ve bu konuda yıllardır bir beklenti içinde olan bölge halkının farklı bir noktada temizlik yapılacağı konusunu kabul etmeyeceğine işaret etti.

“DİĞER BÖLGELER, TEHLİKE DERECESİNE GÖRE SONRA”

CMC Maden atıklarının temizliği gerçekleştikten sonra diğer bölgelerdeki atıkların tehlike derecesine göre değerlendirilip sıra ile temizlenmesi gerektiğini belirten Hızlı, şöyle devam etti:

“Hatırlatmak isteriz ki bölgenin gelişimi için tarım, eğitim ve turizm konuları öncelikli başlıklardır. Yine Gemikonağı sahil şeridininin temizlenmesi ile çevre ve doğaya zarar vermeyecek çok amaçlı bir liman yapılmasını talep etmekteyiz.”

LEFKE TURİZM DERNEĞİ: “GEMİKONAĞI CMC MADEN ALANININ TEMİZLENMESİNE EVET. YENİ MADENCİLİK MACERASINA HAYIR”

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş ise, Lefke’nin en değerli madeninin yeşil dokusu olduğunu belirterek, bölgede yeni madencilik macerasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Karlıtaş, Lefke’nin uluslararası cittaslow (sakin şehir) ünvanı almasıyla birlikte, bölgenin geleceğinin turizm, eğitim ve iyi tarım uygulamalarında olduğunun tescillendiğina işaret ederek,  Lefke Bölgesinin tarihi, kültürel ve doğa değerlerinin,  turizm vasıtası ile korunup, tanıtılmasının, bölgesel turizm gelişimi anlamında en önemli husus olduğunu ifade etti.

1974 sonrası hiç hak etmediği halde, izlenen yanlış politikalarla adı, çevre kirliliği ve maden atıklarıyla anılan Lefke bölgesinin, bu önemli sorundan kurtulmasının zamanının çoktan gelip, geçtiğini kaydeden Karlıtaş, Gemikonağı CMC atıklarının temizlenip, alanın rehabilite edilmesi hususunun hemen hemen tüm hükümet programlarında yer almasına karşın, bunun gereklerinin yerine getirilmediğine işaret etti.

“ATIKLARI TEMİZLEMEDEN YENİ BİR ATIK ALANI YANLIŞTIR”

Gemikonağı bölgesindeki maden atıkları temizlenmeden, Lefke içerisinde 80 dönümlük ikinci bir maden temizleme alanı yaratma düşüncesini, Lefke Platformu’nun bir üyesi olan derneğin, yanlış bulduğunu vurgulayan Karlıtaş, üstelik dünyada emsali olmayan bir yöntemin ilk olarak bölgede tatbik edileceğinin belirtilmesinin, kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Karlıtaş, Maden atıklarının öncelikli ve acilen temizlenmesi gereken bölgenin, Gemikonağı CMC alanı olduğunu vurguladı.

Karlıtaş şöyle dedi: “Lefke’nin en değerli madeni yeşil dokusudur. Bu yüzden,Lefke’de, yeni madencilik macerasına müsaademiz yoktur.

Bölgenin geleceği, planlı turizm, eğitim ve tarım sektörlerindedir. Lefke Gelişim Planı için her türlü yapıcı işbirliğine hazırız.”

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir