ANA SAYFA / HABERLER / İnci Plastik İşçileri TİS ve İşten Atılan Arkadaşları İçin Eylemde

İnci Plastik İşçileri TİS ve İşten Atılan Arkadaşları İçin Eylemde

11-Mart-16_Inci-Plastik-4gun (1)Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İnci Plastik’te işçiler baş temsilcilerinin işten atılması üzerine 8 Mart günü direnişe başladı.

İnci Plastik’te toplu sözleşme sürecine girilmesi üzerine Öz İplik İş Sendikası’na üye işçiler TİS taslağı hazırlayarak sendika genel merkezine ve sendikanın örgütlü bulunduğu fabrikalardaki temsilcilere gönderdiler. Sendika işyeri temsilcisinin yetkisini aldı, ardından işten çıkarıldı. 150 işçi arkadaşlarının işe geri alınması için direnişe başladı.

Toplu İş Sözleşmesi taslağı hazırlamalarının sendika yönetimini rahatsız ettiğini belirten işçiler sendikanın temsilci arkadaşlarının ve hazırladıkları taslağın arkasında durmadığını belirterek sendikaya tepkilerini de dile getiriyorlar.

İşçiler 5 gündür direnişlerini fabrika önünde vardiyalar halinde gece gündüz bekleyerek sürdürüyorlar. Gün içinde ve vardiya giriş çıkışlarında fabrika çevresinde alkış, ıslık, sloganlarla yürüyüşler yaparak işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını istiyor ve mücadeledeki kararlılıklarını dile getiriyorlar.

Vardiya giriş çıkış saatlerinde ve yemek saatlerinde fabrika içindeki işçilerle, fabrika önünde bekleyen işçiler yönetimi protesto ederek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Fabrika önüne “İnci Plastik’te Eylem Var – Sendika ve İş Veren İşbirliği İle İşten Atılan Arkadaşımız Geri Alınsın” yazılı pankart asan işçiler, sendikanın en başından beri eylemlerini sahiplenmediğini başta temsilci arkadaşları olmak üzere kendilerini yalnız bıraktığını söylüyorlar.

İşçiler direnişin 4. gününde bir basın açıklaması yaparak yaşadıkları süreci ve direnişe çıkma nedenlerini ve taleplerini dile getiren bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına İnci Plastik yakınında bulunan Petrol İş Sendikası üyesi Sandoz İlaç işçileri ve Dev Tekstil üyeleri de katılarak işçilere destek verdi.

İnci Plastik işçileriyle direniş üzerine konuşmak istediğimizde “Buradaki en eski ustalarımızdan, sendikal süreci de ilk başından beri bilir onunla konuşursanız daha ayrıntılı bilgi alırsınız” diyerek Faruk Baysal’a yönlendiriyorlar.

Faruk Baysal, İnci Plastik’in 13 yıllık ustası. Fabrika’nın Bayrampaşa’dan Gebze Plastikçiler OSB’ye taşındığı süreçten beri çalışıyor.

Nisan ayında imzalanacak olan TİS için Ocak ayında görüşmelere başladıklarını, son toplu sözleşmede kendilerinin razı olmadığı bir sözleşmeye imza atıldığını, bu kez kendilerinin bir TİS taslağı hazırlayıp sendikalarının örgütlü olduğu 5 fabrikanın işyeri temsilcileriyle paylaştıklarını aktarıyor.

Öz İplik İş Sendikası Genel Merkezi tarafından işyeri temsilcisi Kürşat Yalçın, Önder Demir ve Suat Gülmüş’ün yetkilerinin alındığını “Bizzat sendika genel başkanının imzasıyla yetkisi arkadaşımızın yetkisi alınmış” diyerek sendika yönetimine tepkisini dile getiriyor.

Kürşat Yalçın’ın işten atılması üzerine 150 işçinin direnişe geçtiğini belirten Faruk Baysal, süreci şöyle anlatıyor.  “Biz arkadaşlarımızı kendimiz seçtik, görevden alınması üzerine Ankara’ya sendika genel merkezine gittik. Fakat muhatap bulamadık, sonrasında ben bizzat genel sekreterle telefon görüşmesi yaptım. ‘Biz bu sendikanın üyesi işçileriz temsilci arkadaşımızın yetkisi elinden alınmış sebebini öğrenebilmek için 400 km yol kat ettik, muhatap bulamadık. Bize bir açıklama yapılması gerekir’ dediğimde ‘Hazırlamış olduğunuz taslağı diğer fabrikalardaki temsilci arkadaşlarla paylaşmış olmanız onları rahatsız etmiş, bu hoşnutsuzluklarını bildirmeleri üzerine biz de görevden aldık’ denildi. Sendika temsilcisinin yetkisi böyle bir gerekçeyle alınamaz. Emniyet Müdürlüğü Sendikalar Masası’ndan bir görevliyle konuşup görüşmelere şahit olması için o yanımdayken bir kez daha sendika genel merkezini aradım. ‘Tüzükte işyeri temsilcisi TİS taslağı hazırlayamaz, taslağı sendikanın bir başka işyeri temsilcisiyle veya üyesiyle paylaşamaz diye bir madde var mı? Tüzükte biz görmedik. Tüzüğün içeriği hakkında işyeri temsilcisi arkadaşlarımızla bir eğitim toplantısı neden yapmadınız’ diye sorduğumda aldığım yanıt ‘Siz çok dik durdunuz, işveren karşısındaki bu tavrınız doğru değil” şeklinde cevap aldım. Kürşat arkadaşımız fabrikadaki işinden çıkarıldı. Ben sendikayı arayarak “Temsilci arkadaşımız Kürşat işten atıldı, bilginiz var mı?’ diye sorduğumda ‘Sana ne lan’ cevabını aldım. Bu da sendikanın zaten bildiğimiz ikiyüzlü tavrını bir kez daha ortaya koymuş oldu. İşten atılan arkadaşımızın geri alınması için direnişe başladık. Ve gördüğünüz gibi dördüncü güne geldik. Bizim aidatlarımızla orada oturanlar bize hakaret edemez. Biz arkadaşımız işe alınıncaya kadar da eylemimizi sürdürmeye kararlıyız.”

Kürşat Yalçın  6 yıldır İnci Plastik’te çalışıyor, kendisinin ve iki arkadaşının yetkilerinin alınmasını sendika yönetimi“Siz çok dik durdunuz, çok ses çıkardınız” şeklinde açıklamış.

Kürşat Yalçın “Fabrikaya girdiğimden beri sendikalıyım. Ama benim İnci Plastik yönetimiyle aram ilk girdiğim zamandan beri düzelmedi” diye aktarıyor.

Bunun sebebi ise işyerindeki çalışma koşullarına ilişkin talepleri sürekli dillendiren, bir işçiye görevi olmadığı halde bir iş verildiğinde yapmak zorunda olmadığını hatırlatarak karşı çıkan işçilerden birisi olması.

İnci Plastik’te işçi sağlığı iş güvenliği tedbirlerinden bir çoğu Aralık ayında bir işçinin şikâyeti üzerine Çalışma Bakanlığı’ndan müfettişlerin gelip rapor tutması sonrası sağlanabilmiş.  Müfettiş geldiğinde fabrikayı gezmesinde nezaret eden ve tamamlanması gereken eksiklikleri aktaran kişi olması da fabrika yönetiminin şimşeklerini üzerine çekmiş.

Ardından toplu iş sözleşmesi üzerine sendikayla toplantı aldıklarında Öz İplik İş İstanbul İl Başkanı, “25 yıldır sendikadayım hiçbir fabrikada bu kadar sıkıntı yaşamadım” diyerek işçilerin arkasında durmakta zorlandığının sinyallerini de vermiş.

Teksif’in örgütlü olduğu işyerlerinde patronun dayattığı TİS’lerin imzalandığını, ‘Biz mi imzalamayacağız” diyerek aslında TİS konusunda sendika olarak kararlı bir duruş sergilenmeyeceğini de ortaya koyduğunu belirtiyor.

Toplu Sözleşme taslağını Kürşat Yalçın, Suat Gülmüş ve Önder Demir,   Öz İplik İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Adana Bossa, Kayseri Yataş, İstanbul Bükov Roja, ve Politeks’te sendikanın işyeri temsilcileriyle paylaştıklarını, ardından kendisinin ve iki arkadaşının yetkilerinin alındığını belirtiyor.

Kürşat Yalçın 8 Mart Salı günü idari binaya çağrılmış ve “iş yerinde çalışma huzurunu bozmak, işverene karşı işçiyi kışkırtmak” suçlamasıyla iş akdinin feshedildiği söylenmiş.  Hazırladıkları çıkış belgesinde ise 17.maddenin gerekçe gösterilmiş.

Sendikanın bir önceki sözleşme döneminde de TİS görüşmelerini geriden takip ettiğini, belirten Yalçın,  İnci Plastik Genel Müdürü Ali Terzi’nin göreve başlamasından bu yana pek çok konuda sorun yaşadıklarını aktarıyor. “Adam kayırma, 10-14 senelik ustayla yeni işçinin aynı ücreti alması, yeni gelen işçinin vardiya ustası olarak işbaşı yaptırılması, işçilerin bir takım kazanılmış haklarının adım adım gasp edilmesi gibi pek çok sorunumuz var. Bunları çözebilmek için de haklarımızın bir toplu sözleşmeyle güvence altına alınması gerekiyordu. Biz de bunu yaptık ve kendimiz bir sözleşme taslağı hazırladık” diyor.

Direnişe geçen işçiler, “Sendika işçilerin birlik olmasından, bir güç olmasından korkuyor, bu da patronla gibi düşündüğünün onunla işbirliği içinde olduğunun kanıtıdır” diyorlar. Temsilcinin işten atıldığını bildiren işçiye şube yöneticisinin “Sanana lan” cevabı vermesi ise işçileri daha da öfkelendirmiş.

İşçiler “Biz ancak hep birlikte hareket edersek kazanabiliriz. Bu yüzden de temsilci arkadaşımız işbaşı yapıncaya kadar direnişi sürdüreceğiz. İşçi birlikte hareket ettiğinde nasıl güçlü olduğunu patrona da sendikaya da göstereceğiz” diyorlar.

Kaynak: Mücadele Birliği

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir