ANA SAYFA / HABERLER / Cerattepe’de bilirkişiyi 3 bin kişi karşıladı: “Madene hayır!”

Cerattepe’de bilirkişiyi 3 bin kişi karşıladı: “Madene hayır!”

cerattepe-bilirkişi-3Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyeti için keşfe giden bilirkişi heyetini 3 bin kişi karşıladı. 1,5 kilometre boyunca insan zinciri oluşturan Artvinliler 26 yıllık mücadeleyle seslendi: “Madene hayır!”

Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe’de yapmayı planladığı madencilik faaliyeti için verilen ÇED Olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada bugün (14 Mart) bilirkişi keşfi vardı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Kafkasör Yaylası’na çıkan bölge halkı, “Madene hayır” atkılarıyla yol boyunca karşılıklı dizildi, 1.5 kilometrelik insan zinciri oluşturan 3 bin kişi mahkeme heyetini karşıladı.

Yol boyunca asılan “Biz sadece davul çalarız, toprağımızı ve geleceğimizi çaldırmayız”, “Artvin’in ekonomik geleceği maden değildir”, “Artvin’in üstü altından daha değerlidir” yazılı pankartların arasından bölgeye çıkan bilirkişi heyetine zırhlı araçların da bulunduğu jandarma timleri eşlik etti.

Rize İdare Mahkemesi Başkanı başkanlığında oluşturulan bilirkişi heyetine Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın’ın yanı sıra Kafkasör’de bekleyen 89 yaşındaki Ahmet Sezgin ile 96 yaşındaki Hatice Yelkenci de katıldı. Kafkasör Yaylası girişinde yolu kapatan jandarma, basın emekçilerini de keşif bölgesine almadı.

İncelemenin devam ettiği saatlerde bölge halkı Kafkasör’den inerek bekleyişini Artvin merkezde sürdürdü. Keşif sonrası Yeşil Artvin Derneği basın açıklaması yaptı. Yağışa rağmen Artvinliler, “Yağmur çamur fark etmez, Artvin halkın yenilmez”, “Susma haykır, yaşamak haktır” sloganları, Kafkasör’de 1,5 kilometre boyunca açtıkları “Madene hayır” atkıları Artvin meydanını doldurdu.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı  Nur Neşe Karahan, keşfe katılan avukatlara, bilim insanlarına ve desteğe gelen herkese “tüm canlılar adına” teşekkür ederek konuşmasına başladı. Karahan, “Hukuka ve adalete inanmak istiyoruz, hocalarımız ve avukat arkadaşlar son derece etkin bir anlatımda bulundu. Başka bir karar çıkarsa bu başka bir şeydir artık” dedi. Karahan’ın ardından söz alan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın, keşfin 5 saat sürdüğünü belirterek, “Dönüp doğaya bakmaları bile yeterli, her şey çok açık, ama biz yine de anlattık” dedi. Basın açıklaması “Mahkeme kararı ne olursa olsun mücadeleye devam” sözleriyle sonlandı.

Ne olmuştu?
artvin-14-Mart-bilirkişi-126 yıldır madene karşı mücadele eden Artvinliler, Haziran ayında Cengiz Holding’in jandarma ve polis desteği ile Cerattepe’ye çıkmayı denemesinin ardından nöbete başladı. 16 Şubat’ta saldırıya direnen Artvinliler, 21 Şubat’ta Cengiz Holding’i korumak için 7 ilden yığılan polise, jandarmaya rağmen sokakları bırakmadı. Cerattepe için süren direniş bastırılamayınca Davutoğlu, Artvin halkını muhattap almak ve Yeşil Artvin Derneği’nin de içinde olduğu bir heyet ile 24 Şubat’ta görüşmek zorunda kaldı, “Hukuku bekleyeceğimize söz verdik” açıklaması yaptı.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ÇED Olumlu kararı iptal edilen Cengiz Holding, 2 Haziran 2015’te yeniden ÇED Olumlu kararı aldı.

Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ile 61 avukat, 8 Temmuz 2015 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne raporun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme bölgede bilirkişi keşfi yapılmasını kararlaştırdı.

Kaynak: DHA, Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir