ANA SAYFA / HABERLER / Usar: “Hem hekim ve sağlık çalışanları, hem de yurttaş bunaldı”

Usar: “Hem hekim ve sağlık çalışanları, hem de yurttaş bunaldı”

tıp-iş sıla usarTıp-İş Başkanı Sıla Usar, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile mesaj yayınladı. Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Sıla Usar, ülkedeki sağlık sistemindeki sorunların Kıbrıs sorunu kadar eski olduğuna vurgu yaparak, “Hem hekim ve sağlık çalışanları, hem de hizmet bekleyen yurttaşlar bunalmış durumdadır” dedi.

Usar, Sağlık Bakanlığı’nın verilen hizmetleri denetleme zafiyeti içinde olduğuna dikkat çekerek, denetimsizliğin sonucu olarak ortaya çıkan sorunların mesleğe de zarar vermeye devam ettiğini kaydetti.

Usar, ülkede sürdürülebilir bir sağlık sistemi kurulması yönündeki inançları ve umutlarının sarsılmaya devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde sağlık sistemindeki sorunlar Kıbrıs sorunu kadar eskidir. Sağlık sistemindeki sorunların çözülmesi için yapılması gereken yasal düzenlemeler yıllardır gelen geçen hükümetler tarafından ihmal edilmiş, zamanında yapılması gerekenler yapılmadığı için bugün bu ihmalin doğurduğu kaotik ortamda hem hizmet veren hekim ve sağlık çalışanları, hem de hizmet bekleyen yurttaşlar bunalmış durumdadır.

Sağlık Bakanlığı verilen hizmetleri denetleme zafiyeti içinde olduğundan denetimsizliğin sonucu olarak ortaya çıkan sorunlar mesleğimize zarar vermeye devam etmektedir.

Kamu sağlık merkezlerinde hekim eksiklikleri dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Bazı branşlarda hizmetler eksiklikler nedeni ile aksayarak yürütülmektedir. Devlet az hekimle çok iş yaptırma baskısını her geçen gün artırmaktadır.

Hekimler yoğun çalışmaktan ötürü tükenmekte, hastalar arzu ettikleri hizmeti alamamaktadır. Bugün kamu hastanelerinde onlarca sözleşmeli, onlarca mecburi hizmetçi hekim özlük haklarından yoksun olarak çalışmaktadır.”

Usar, “Göç Yasası”ndan sonra tüm kamu çalışanlarında olduğu gibi hekimlerin de özlük haklarının kabul edilemeyecek düzeylere çekildiğini belirterek, kamu hastaneleri ve sağlık merkezlerinin fiziki koşullarının günün gereklerinden de çok uzak olduğunu kaydetti.

Acil servis ve ameliyathanelerin bakımsız, olması gereken alt yapılardan yoksun olduğunu, devlet hastanelerine yatırım yapılmadığını ifade eden Usar, devletin kamu sağlık hizmetlerinden elini çekme gayreti içinde olduğunun altını çizdi.

Hükümetlerin, sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirmemekte ısrar ettiğini, Anayasal bir hak olan sağlık hizmetlerine de önem vermediğine vurgu yapan Usar, şöyle devam etti:

“İnsanlık tarihi kadar eski bir mesleğin mensupları olarak içinde bulunduğumuz ortamda hastalarımıza arzu ettiğimiz hizmetleri vermekte zorluk çektiğimiz için;

Devletin halkın hastanelerinden vazgeçtiğini gördüğümüz için;

Hekim özlük haklarının iyileştirilmemesi ve her geçen gün hakların budanması nedeni ile hekimlerin bir bir kamu hastanelerinden istifa etmelerine seyirci kalındığı için;

Devletin yasaları gündeme almak, sorunları çözme gayreti içine girmek yerine KKTC vatandaşı olmayan hekimleri istihdam etmesi nedeni ile 14 Mart Tıp Bayramı’nı sevinçle değil buruklukla kutlamaktayız.”

Sıla Usar, kamu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi yerine sağlıkta taşeronlaşma ve özelleştirilme hayalleri oldukça 14 Mart Tıp Bayramı’nı sevinçle kutlamalarının mümkün olmayacağını belirterek, hekimliğin zor zamanlardan geçtiğine işaret etti.

Usar, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası olarak en büyük dileklerinin; “yakın coğrafyada insan yaşamına kıyan savaşların sonlanması, insan yaşamının katlanılmaz bir hale sokan göçlerin durması” olduğunu kaydetti.

Usar, “özgürlük, adalet, barış ve sürdürülebilir bir sağlık sistemine ulaşmak için yılmadan çalışmaya devam edecek, daha güzel bir ülkede yaşama inancı ve umudu hep canlı tutacak kararlılıkları” olduğunu bildirdi.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir