ANA SAYFA / DÜNYA / Trump, ırkçı politikalarının karşılığını protestolarla alıyor

Trump, ırkçı politikalarının karşılığını protestolarla alıyor

trump-protesto1ABD’nin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump Chicago ve St. Louis’teki mitinglerinde protesto edildi. Chicago’da Trump’ı destekleyenlerle protesto edenler arasında uzun süren gerilim nedeniyle miting iptal edilirken St Louis’te 10 kişi gözaltına alındı

Sputnik’teki habere göre Trump, gelecek hafta Illinois eyaletinde yapılacak ön seçim öncesinde Chicago’da kampanya çalışması kapsamında Illinois Üniversitesi’ndeki bir salonda miting yapmaya hazırlanıyordu.
Trump yandaşlarının taşıdığı Dövizde “Biz çapulcu değiliz” yazıyor.

Trump yandaşlarının taşıdığı Dövizde “Biz çapulcu değiliz” yazıyor.

Ancak miting öncesinde ırkçılık yaptığı ve göçmenler aleyhine politikalar önerdiği için protestoda bulunmak isteyen yüzlerce kişi, binlerce Trump taraftarının doldurduğu salonun içinde ve dışında toplandı. Gergin bir ortam oluşması üzerine Trump’ın kampanya ekibi, güvenlik gerekçesiyle mitingin iptal edildiğini duyurdu.

İptal anonsunun yapılmasının ardından bazı Trump karşıtları ile destekçileri arasında sözlü tartışmalar ve sonrasında arbede yaşandı. Gergin ortamda bazı kişilerin yumruklaştığı görüldü.

Gerilimin artması üzerine salona çok sayıda polis girdi ve bir kişiyi gözaltına aldı. Karşılıklı sloganların atıldığı salonda bazı protestocular Demokrat Parti’nin adayı olmak için seçim çalışmaları yürüten Bernie Sanders lehine sloganlar attı ve pankartlar açtı.

Donald Trump, Missouri eyaletinin St. Louis kentinde düzenlediği miting sırasında da protesto edildi. Protestolar nedeniyle Trump’ın taraftarlarına seslendiği etkinlik yaklaşık 10 dakika duraksadı.

St. Louis’deki gösterilerde protestoculardan en az 10 kişinin gözaltına alındığı, bir kişinin ise yaralandığı açıklandı. Polis saldırısı sırasında konuşan Trump, bir kişinin yaralanmasına rağmen polisi protestoculara ‘nazik’ davranmakla suçladı.

Seçim kampanyasına başlamasından bu yana yabancılara, Müslümanlara ve göçmenlere karşı sözleriyle gündeme gelen Donald Trump’ın son günlerdeki mitinglerinde protestolar yaşanıyordu. Son olarak önceki gün Kuzey Carolina’daki mitingde siyahi bir protestocu, Trump taraftarı bir kişi tarafından yumruklanmıştı.

Trump, geçen ayki bir mitinginde de salonda kendisini protesto eden bir kişinin ‘suratını yumruklamak istediğini’ söylemiş, bu sözleri nedeniyle tepti toplamıştı. Trump’ı protesto edenler çoğunlukla siyahlar ve Latin Amerika kökenli gençlerden oluşuyor.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir