ANA SAYFA / HABERLER / Dernekler “Dernekler Yasası”na karşı harekete geçti

Dernekler “Dernekler Yasası”na karşı harekete geçti

MeclisMeclis’te kabul edilip Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edilen Dernekler Yasası’na karşı çok sayıda dernek bir araya gelerek birlikte hareket etme kararı aldı. Pek çok dernek tarafından Anayasa’ya ve temel insan haklarından olan örgütlenme hakkına aykırı görülen Dernekler Yasası hakkında, 14 Mart Pazartesi günü saat 13.00’de Meclis önünde bir basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Dernekleri baskı altına almayı, binalarına girerek denetim yapmayı ve para cezalarıyla sindirmeyi öngören Yasa, üye listelerinin devlete verilmesini zorunlu kılarak insan haklarına aykırı kurallar da içermekte ve dernek kurmayı zorlaştırmakta. Dernekler Yasası’nın baskıcı ve örgütlenme hakkını ihlal eden maddelerine karşı bir araya gelen çeşitli alanlardan dernekler, ortak görüşlerini ve tepkilerini dile getirmek üzere 14 Mart Pazartesi günü saat 13.00’de Meclis önünde olacak.

Ortak basın açıklamasına imza koyan dernekler: Akdeniz Avrupa Sanat Derneği, Altın Patiler Derneği, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Dördüncü Duvar Kültür ve Düşünce Derneği, Envision Diversity, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Halk Sanatları Derneği, Kıbrıs Ada Tango Derneği, Kıbrıs Havaları Derneği, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği, Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği, Üretim Sokağı Kültür Merkezi, Sessiz Kullar Derneği

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir