ANA SAYFA / HABERLER / İşçiler ölmeye devam ediyor!

İşçiler ölmeye devam ediyor!

iş kazasıDev-İş’in yayınladığı habere göre geçtiğimiz yıl ardı arkası kesilmeyen ve yıl sonunda 13 emekçinin yaşamını yitirdiği iş kazaları bilançosu, 2016’da da aynı acımazsızlıkla devam ediyor.

2016 yılının ilk üç ayında iş kazalarında üç emekçi hayatını kaybetti. Şubat ayında bir, Mart ayının ilk haftasında ise iki işçi, sendikasız çalışma koşullarının hüküm sürdüğü, işçi güvenliği ve sağlığı kriterlerinin uygulamadığı acımasız çalışma koşullarından dolayı hayatını yitirdi.

İş başladığı gün hayatını kaybetti…
Şubat ayının ilk gününde, Abdulhakim Bayraktar isimli 27 yaşındaki genç, inşaatın üçüncü katından havalandırma boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. GAÜ’e ait olan inşatta işçiler sendikasız çalıştırılırken, işçi sağlığı ve güvenliği kriterleri de uygulamıyordu.

Müşteriye giderken hayatını kaybetti…
Mart ayının ilk haftası Girne’de bir reklam şirketinde çalışan 51 yaşındaki Mehmet Güvercin, motor ile müşterisine gittiği sırada kaza yaparak hayatını kaybetti. İş Sağlığı ve Güvenliği yasasına göre işveren iş ile ilgili her türlü iş kazasının sorumluluğunu üstlenmekle birlikte, yasaya göre iş kazası şöyl tanımlanır: ““İş Kazası”, bir işyerinde veya iş gereği olarak işyeri dışında veya işyerine gidiş gelişlerde meydana gelen ve bağımsız olarak veya bir işverene bağlı olarak çalışan şahısları hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan beklenmedik, planlanmamış ve istenmeyen bir olayı anlatır.”

İnşaat alanında elektrik akımına kapıldı
Mart ayının ilk haftasının sonunda ise 32 yaşındaki Nihat Yıldız isimli inşaat emekçisi, Kofalı İnşaata ait inşaat alanının tellerine çamaşır asarken elektrik akımına kapılarak öldü. Yılmazköy’de gerçekleşen olayda işverenin risk değerlendirilmesiyle ilgili birincil derece sorumluluğu yine İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda şöyle anlatılmakta: “İşverenler, işyerlerindeki faaliyetlerin doğasını dikkate alarak işin, işyerindeki çalışma ortamının ve çalışma koşullarının neden olabileceği tehlikeleri ve riskleri yeterli şekilde ve sistematik olarak analiz etmeli, değerlendirmeli, tanımlamalı ve bunu bir rapor halinde işyerinde muhafaza etmelidir / İşveren, risk değerlendirmesinin sonucuna göre alınması gereken koruyucu önlemlere ve kullanılması gereken kişisel koruyucu donanıma karar vermeli, tedarik etmeli ve bunların uygulanmasını sağlamalıdır.”

Yasaların uygulanabilmesi için sendika şart!
Ülkemizde gerek İş Yasası gerekse de İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası, çalışma yaşamı ile ilgili güçlü ve pozitif bir zemin yaratırken, ne yazık ki bu yasalar uygulanmamakta ve gerekli denetimler yapılmamaktaadır. Sendikalaşmanın olmadığı koşullarda özel sektörde emekçilerin haklarınını koruyacak herhangi bir mekanizma da yaratılamayacaktır. Hem yasaların uygulaabilmesi ve denetiminin yapılması için hem de toplu iş sözelşmeleriyle özel sektör emekçilerinin haklarının elde edilmesi için özel söktörde sektörek toplu iş sözleşmesi modeline geçilerek, sendikalaşma sağlanmaldır.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir