ANA SAYFA / DÜNYA / Fransa’da iş yasası reformuna karşı sokaklar ısındı: 31 Mart’ta genel grev var

Fransa’da iş yasası reformuna karşı sokaklar ısındı: 31 Mart’ta genel grev var

fransa-is-yasasi-reformu1Fransa’da öğrenciler ve emek örgütleri 9 Mart’ta iş yasası reformuna karşı sokaklara döküldü. Çalışma süresinden ücretli izne kadar her şeyin müzakereye tabi tutulmasını ön gören tasarıya karşı 31 Mart’ta da ülke genelinde grev yapılacak

François Hollande’nin iş yasası reformuna karşı öğrenciler ve emekçiler sokaklara döküldü. Üniversite ve lise öğrencileri ile sendika üyelerinin dahil olduğu yüz binler bütün Fransa’da iş reform paketine yönelik protestolara katıldı. En az 90 lise barikatla kapatıldı. Paris’in merkezindeki Sophie Germain Lisesi girişi düzinelerce çöp bidonundan oluşan barikatla kapatıldı.

Fransa 9 Mart Çarşamba günü iki ayrı grev ile sarsıldı. Metro operatörü SNCF’deki işçiler öğrencileri ve genel işçileri temsil eden sendikalarla birlikte iş bıraktı.

İş yasası reformunun 9 Mart’ta kabineye sunulması planlanıyordu ancak muhalefetin sert tepkisi sonucu kabineye getirilme tarihi 24 Mart’a ertelendi. 9 Mart’ta işçilerin yanı sıra öğrenciler de sokaklara döküldü. Lise öğrencilerinin sendikası FIDL, üyelerine okul sıralarını sokaklara taşıma çağrısı yaptı. Ülkedeki 7 sendika da 31 Mart’ta gerçekleşecek grev ve eylemlere çağrı yaptı.

Fransa hükümeti, muhalefetin büyük tepkisine neden olan iş yasası reformuna gerekçe olarak yüksek işsizlik oranını gösteriyor. Hükümet, işsizlik oranını düşüreceği iddiası ile esnek çalışmayı ve ucuz emeği dayatmak istiyor. Sendikalar da bu reform paketinin işveren lehine hazırlandığını söylüyor.

İsyandan.org’un haberine göre iş yasası reformu hükümet içindeki ayrışmayı da derinleştirdi. Parti içinde bir kanat Hollande’nin güvenlik politikaları ve terörle suçlanan çifte vatandaşların vatandaşlığının düşürülmesini içeren yasa nedeniyle zaten ciddi bir kopuş yaşamıştı.

Kaynak: Sendika.Org

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir