ANA SAYFA / HABERLER / Cumartesi Anneleri: Yüksekova’yı Cizre yapmak istiyorlar

Cumartesi Anneleri: Yüksekova’yı Cizre yapmak istiyorlar

cumartesi-anneleri-572.eylem-AACumartesi Anneleri 572. eylemlerinde Kürdistan’daki katliamları lanetledi. Cumartesi Anneleri 572. hafta eylemini bugün gerçekleştirdi. Eyleme Suruç ve Ankara katliamları ile Haziran Direnişi’nde katledilenlerin aileleri de katıldı.

Bu haftaki eylemde konuşan Maside Ocak, bugünün 12 Mart 1971 askeri faşist darbesinin ve Gazi Katliamı’nın yıldönümü olduğunu hatırlattı. Gazi Katliamı’ndaki darbeci zihniyetin Cizre ve Sur gibi Kürt kentlerinde sürdüğünü söyleyen Ocak’tan sonra kayıp yakınları konuştu.

Gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin, son 1 yıldır acılarının daha da arttığını söyleyerek “Türkiye tarihi katliamlarla dolu, her ayda bir katliam var” dedi. Eskiden ‘beyaz Toroslar’la insanların kaybedildiğini hatırlatan Bilgin, “Herhalde kaybetmek daha zahmetliydi” diyerek şimdilerde toplu katliamlar yapıldığına dikkat çekti.

Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan, “Bu devlet bizden ne istiyor?” diyerek savaşın sonlanmasını, barış olmasını istediğini söyledi. Yüksekova’ya yapılan tank yığınakları ile ilgili de konuşan Aydoğan “Orayı Sur, Cizre gibi mi yapacaksın?” diyerek Erdoğan’a seslendi.

“Kayıplar çoğalmasın derken yeni katliamlar yaşandı”
Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren “572 haftadır elimizdeki fotoğraflar çoğalmasın diye oturduk” diyerek Haziran Direnişi’nde insanların katledildiğini, Suruç, Ankara katliamlarıyla beraber Kürdistan’da da katliamların yaşandığını söyledi. Yüksekova’da yarın “sokağa çıkma yasağı” başlayacağını hatırlatan Eren, Yüksekovalı Cumartesi Anneleri’nin bugün eylem yapabildiğini ama sonrasının belirsiz olduğunu belirtti.

“Yüksekova’yı Cizre’ye çevirmek istiyorlar”
Abdullah Canan’ın oğlu Vahap Canan ise Yüksekovalı Cumartesi Anneleri’nin gönderdiği mektubu okudu. Yüksekovalı Cumartesi Anneleri, mektupta Galatasaray Meydanı’ndakiler selamladı. Dünyadaki ceza kanunlarında barış istemenin suç teşkil ettiğine dair bir ibare bulamadıklarını belirten Yüksekovalı Cumartesi Anneleri, Yüksekova’daki tank yığınaklarında Cizre ve Sur’daki katliamların orada da yaşanacağının işaretlerini gördüklerini vurguladı.

Çuvalda hastaneye getirdiler, Kimsesizler Mezarlığı’na gömdüler
Kayıp yakınlarının konuşmalarının ardından basın açıklamasını Ümit Dişli okudu. 572 haftadır kaybedenlerin yargılanmak istenmediğine dikkat çekilen açıklamada, gözaltında kaybedilen Nurettin  Toluk anlatıldı.

1995 yılında Nurettin Toluk’un oğlu Bülent Toluk’un mahalle muhtarı ile yaşadığı bir tartışma sonucu muhtarın polise şikayette bulunduğu, şikayet üzerine bir süre evden ayrılan Bülent Toluk’un babasının gözaltında öldürülerek Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldüğü belirtildi. Polis tutanaklarında Nurettin Toluk’un sokakta sarhoş yatarken polis tarafından hastaneye götürüldüğü iddia edilirken, Toluk’un vücudunda çok sayıda darp izi olduğu belirtildi ve vücudunda alkole de rastlanmadığına dikkat çekildi. Yine otopsi raporuna Toluk’un elleri ve ayakları bağlı olarak bir çuval içinde hastaneye ölü olarak getirildiği anlatılan açıklamada İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Toluk’u öldüren polisler hakkında takipsizlik kararı verdiği ifade edildi.

Açıklamanın okunmasının ardından 15 haftadır Tahir Elçi’nin katillerinin cezalandırılmadığına dikkat çekilerek eylem sonlandırıldı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir