ANA SAYFA / HABERLER / Ayaklanmanın 21. yılında Gazi halkı sokakta

Ayaklanmanın 21. yılında Gazi halkı sokakta

gazi-21-yildonumuGazi ayaklanmasının 21. yıldönümü dolayısıyla Gazi Mahallesi’nde anma etkinliği düzenleniyor. HDP, ESP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, EMEP, Kaldıraç, BDSP, Aka-Der, Halkevleri, SYKP, HKTP, SKM’nin de aralarında olduğu çok sayıda parti ve örgüt, Eski Karakol durağı önünden Gazi Mezarlığı’na yürümeye başladı.

Gazi ayaklanmasının 21. yıldönümü dolayısıyla Gazi Mahallesi’nde anma etkinliği düzenleniyor.

Gazi şehitleri aileleri, Suruç şehitleri aileleri, HDP, ESP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, EMEP, Kaldıraç, BDSP, Aka-Der, Halkevleri, SYKP, HTKP, SKM’nin de aralarında olduğu çok sayıda parti ve örgüt, Eski Karakol durağı önünde toplandı. Kortejin en önünde “Gazi’den Gezi’ye Kürdistan’dan Cerattepe’ye direnen halklar kazanacak” pankartı yer aldı. Katılımcılar bu pankart arkasında kendi kortejlerini oluşturdu. Gazi şehitlerinin bulunduğu mezarlıkta yapılacak anma için yürüyüş başladı.

12:35- Sloganlarla yürüyüşünü sürdüren kitle, Gazi Mezarlığı’na ulaştı. Aileler mezarlara karanfil bıraktı.

12:12-Yürüyüş korteji Gazi Cemevi’ne ulaştı. Gazi şehitleri aileleri Cemevi önünde kortejle buluştu. “İnsanlığa karşı işlenen katliamları kınıyoruz, Gazi Ümraniye şehitleri ölümsüzdür” pankartı açan ailelerin ellerinde karanfiller ve katledilen yakınlarının resimleri var. Kitle, aileleri “Gazi’nin hesabı sorulacak”, “Gazi şehitleri ölümsüzdür” sloganıyla selamladı.

12:05- Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni oluşturan parti ve örgütlerin militanları, kendi partilerinin isimlerini haykırdı. Kitle “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla milisleri selamladı. Taşınan pankart bir binaya asıldıktan sonra milisler alkışlar eşliğinde eylemlerini sonlandırdı.

12:00- Bugün kuruluşu ilan edilen Halkların Birleşik Devrim Hareketi milisleri, “Selam olsun Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ne” yazılı pankartla yürüyüşe başladı. “Biji PKK, yaşasın MLKP” sloganları atan milisler, benzer pankartı bir binaya astı.

11:45- Eskikarakol Durağı önünden başlayan yürüyüş kolu Gazi Özel Hastanesi’ne ulaştı. Kitle, “Gazi’den Kürdistan’a halklar kazanacak”, “Gazi’nin hesabı sorulacak”, “Şirin’den Yeliz’e yürüyoruz zafere”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Gazi faşizme mezar olacak” sloganları atıyor.

Kaynak:Etkin Haber Ajansı

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir