ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: “Çocuklarımızın yaşça büyük çocuklarla yarıştırılması doğru değildir”

KTÖS: “Çocuklarımızın yaşça büyük çocuklarla yarıştırılması doğru değildir”

ktos_bayboraKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıslı Türklerin 1974’den beri kapalı bir toplum olarak Türkiye’nin İstirdat planları çerçevesinde hareket ettiğini, özgürlük alanlarının ise izolasyon ve ambargo yalanları ile sınırlandırılmakta olduğunu belirtti. KTÖS Mali Sekreteri Mustafa Baybora imzası ile yapılan yazılı açıklamada bu duruma Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğinin izlediği ayrılıkçı politika kadar, Kıbrıslı Rum liderliğinin paylaşımdan uzak izlediği politikanın da etkili olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Kıbrıslı Türklerin yalnız siyaseten değil, sportif faaliyetlerde de yalnızlaştırıldığı ve  KOP sürecinin bir heyecan olarak başlamış olmasına rağmen sonucun muğlak bir noktaya ulaştığına dikkat çekildi. “Kıbrıs Türk liderliği tarafından 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti haklarımız talep edilmemekte, bilerek ve isteyerek mağdur edebiyatı güdülmektedir.” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bununla birlikte okul sporlarının Türkiye okul müsabakalarına endekslenmesi ile çocuklarımız başka bir mağduriyet yaşamaya devam etmektedir. Birçok defa bu müsabakalara katılan çocuklarımız yaşça büyük çocuklarla yarıştırılmakta, değişen kurallar itibarı ile dezavantajlı duruma düşmektedir. Çocuklarımızın yaşça büyük çocuklarla yarıştırılması, ne bilimsel olarak ne de akademik olarak kabul edilebilir değildir. Sporun kardeşlik, dostluk olduğu öğretisi ile hareket ettiğimiz bir dönemde  sporun akran zorbalığına dönüştürülmesi psikolojik travma da yaratmaktadır.

Müsabakalarda yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerilerinin yıllardır dile getirilmesine rağmen her yıl çocuklarımız aynı ladesi yaşamaktadır. Eğitim Bakanlığı anavatan edebiyatına sığınarak sorunu müzakere etmekten kaçınırken, çocuklarımız haksızca yarıştırılmaktadır.

Bu haksızlığı bir çok okulumuz çocukları ile yaşamış, emekleri çalınmıştır. Eğitim Bakanlığı büyük çocuklarla çocuklarımızı yarıştırma anlayışından vazgeçerek, okul sporlarına yerel veya Avrupa içerisinde alternatif çözümler üretmelidir.

Ancak yaş gruplarımızla katılmamamız halinde Türkiye’de ki müsabakalar anlamlı olabilir. Bilinmelidir ki çocuklarımız bizim için önemlidir ve bizim tek alternatifimiz Türkiye değildir.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir