ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: Hükümet Anayasa ve yasaları çiğnemeyi bir hak olarak görüyor

KTÖS: Hükümet Anayasa ve yasaları çiğnemeyi bir hak olarak görüyor

KTOS_ElcilKTÖS,  TC ile imzalanan protokolleri Anayasa ve yasaların üzerinde gören hükümetçilik anlayışını şiddetle protesto etti. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzası ile yapılan yazılı açıklamada “Protokollerdeki tasarruf adı altında yazılan hükümler yıllık kamu istihdamını sınırladı” gerekçesinin arkasına saklanarak kamuya yasadışı ve partizanca yapılan geçici atamaların hem kaos yaratmakta hem de emekçiler üzerinde ağır bir siyasi baskı oluşturmakta olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Partizanlık ve adam kayırma adına, anayasayı ve yasaları çiğneyerek yapılan istihdamlar neticesinde iyice yozlaşan adamızın kuzeyindeki sistem, TC’nin dayatmaları sonucunda tasarruf adı altında kadrosuz istihdamlarla devam etmektedir.

Anayasa ve yasalarımıza göre kamuda işe alımlar Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından, yasalarda belirtilen kadrolar üzerinden yapılmalıdır. Bu gerçeklik ortada olurken, hükümetler partizanlık ve adam kayırma anlayışı ile hareket ederek, “geçici” adı altında istihdamlar yaparak kamu düzenini bozdukları gibi, kamuya gereksiz istihdamlar yapmışlardır. “İşe göre adam” yerine “adama göre iş” anlayışına uygun yapılan geçici istihdamlarına en güzel örnek, okullara hademe adı altından istihdam yapıp, istihdam edilenleri Eğitim Bakanlığı’nda sekreter diye çalıştıran ve okulları hademesiz bırakan anlayış gösterilebilir. Okullarda temizlikle ilgili doğan açık ise temizlik şirketlerinden hizmet satın alınarak kapatılmaya çalışılmakta, devlet ise bu yöntemle zarara uğratılmaktadır.

Eğitim Bakanı öğretmen fazlalığı var diyerek oturan öğretmenleri korumaya devam ederken öğretmen ihtiyacı olan okullara verilmesi gereken kadrolar ise tasarruf adı altında Maliye Bakanlığı tarafından verilmemektedir.

Tüm bu çelişkilerin altında yatan temel sebep bir yanda partizanlık ve adam kayırma olmakla birlikte diğer yanda, TC’nin adanın kuzeyine yönelik uyguladığı sistematik entegrasyon politikalarının bir sonucudur. Anayasayı ve yasaları çiğneyen hükümet anlayışı şimdi de sağlık alanında ihtiyaç duyulan personeli almak için yasadışı geçici istihdam yapmaya yönelmiştir. Gerek Kamu Hizmeti Komisyonu, gerekse Ombudsman’ın tüm uyarılarına kulak tıkayan CTP-UBP Hükümeti’nin bu girişimi kamuda “anarşi”ye ve kanunsuzluğa davetiye çıkarmaktadır. Yasalarla belirlenen kadrolara geçici istihdam yapmanın yasaları çiğnemek olduğunu tekrardan hatırlatır, TC’nin dayatması olan bu uygulamaların tasarruf adı altında yapılamayacağını, kamuya atamaların Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılması gerektiğini vurgular, hükümeti anayasaya ve yasalara saygı göstermeye davet ederiz. Bu hükümet Anayasa ve yasaları çiğnemeyi bir hak olarak görüyorsa, bu hakkın tüm vatandaşlar tarafından da uygulanabileceğini bilmesi gerekmektedir.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir