ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS: “Gerekli niteliklere sahip öğretmenler atanmaya başladı”

KTÖS: “Gerekli niteliklere sahip öğretmenler atanmaya başladı”

KTÖS Burak MavişKıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Başbakanı, bakanları, milletvekillerini veya kamu hizmetinde görevli kişi her kim olursa olsun yasalar önünde herkesin eşit olduğuna dikkat çekerek herkesin yasalara uyma ödevi olduğunu belirtti. KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş’in imzası ile yapılan açıklamada “Sendikamız, eğitim- öğretim döneminin ikinci yarısının başında Eğitim Bakanı’nın Ceza Yasası’nın 1. Bölümünde ifade edilen maddelere uygun davranmadığını tespit etmişti.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu anlamda sendikamız Eğitim Bakanlığı’nın geçici öğretmen görevlendirme konusunda, Eğitim Bakanı’nın yapmış olduğu atamaların neticesinde Öğretmenler Yasası’nın 16. Maddesine göre alanında mezun ilkokul, okul öncesi ve özel eğitim öğretmenlerinin “haklarını haleldar etmek veya kamunun zararına sebep olmak veya kendisine veya başkalarına menfaat sağlamak amacıyla, görevinin gereklerine aykırı hareket ettiğini” ve “kamu personeli istihdam edilmesi konusunda yetkiye sahip olup, ilgili mevzuatın istihdam usulüyle ilgili gereklerini yerine getirmeksizin istihdam yaptığını”belirlemişti.

Sendikamız Eğitim Bakanı’nı Öğretmenler Yasası’nın 10(A)2. Maddesini ihlal ederek, Ceza Yasası’nın 105. Ve 106. Maddelerine göre görevini kötüye kullandığı konusunda uyarmış ve yapılan yanlıştan geri dönülmesi konusunda ısrarcı olmuş ama Eğitim Bakanı ise durumu geçiştirmişti. Sendikamızın uyarılarını dikkate almayan Eğitim Bakanı hakkında Öncel Polili 18 Şubat Perşembe günü Savcılığa ve Polise suç duyurusunda bulunarak çözümü hukuk ile arama yolunu seçmiştir.

Polisin yapmış olduğu tahkikat sonucunda haklılığımız ispatlanmış ve Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu usulsüz atamaları geri çekerek, Öğretmenler Yasası 10 (A) 2. maddesinin felsefesine ve 16. maddesinde belirtilen niteliklere sahip ilkokul, okulöncesi ve özel eğitim öğretmenleri atamaya başlamıştır.

Eğitim Bakanlığı yetkililerinin yanlıştan dönmesi toplumsal uzlaşı açısından olumlu bir adımdır. Bu ve bunun gibi “kamu görevini kötüye kullanma”olaylarının tekrarının olmama, benzer olayların çözümüne emsal olması ve yasaların uygulanmasının kimsenin “UHDE”sinde olmadığını ifade etmek adına Ceza Yasası gıyabında mücadelemize devam edeceğiz.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir