ANA SAYFA / HABERLER / Su hakkı gasbına karşı “Su Platformu” kuruldu

Su hakkı gasbına karşı “Su Platformu” kuruldu

Su PlatformuÇok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütü ile siyasi partiler tarafından, TC ve KKTC arasında imzalanması ön görülen su teminiyle ilgili anlaşmaya karşı “Su Platformu” adıyla yeni bir mücadele platformu oluşturuldu. Su Platformu eylem planlarını belirlemek ve bu konuyu halkla nasıl bir plan çerçevesinde paylaşacaklarını ele almak için 18 Şubat günü BES lokalinde bir basın toplantısı düzenledi.

Su Platformu adına konuşan Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı (ZEYBİR) İrfan Çelik, Platformun TC ve KKTC hükümetleri arasında imzalanması öngörülen su temini anlaşması taslağına karşı olduklarını vurguladı. Suyun en temel insan ve yaşam hakkı olduğunu ve özelleştirilemeyeceğini dile getiren Çelik, “su evrensel ve tarımsal kullanıma mümkün olan en düşük ve kar içermeyen fiyattan ulaştırılmalıdır” dedi. Çelik, suyun ve su kaynaklarının yönetimi ve işletmesinin  kamu tarafından yapılarak, evsel kulanım için belediyelere, tarımsal kullanım için de üreticilere kamu tarafından ulaştırılması gerektiğini kaydetti. Çelik bu prensipler doğrultusunda hareket edecek olan ve destek  belirtmek isteyen örgütlere Su Platformuna katılım çağrısında da bulundu.

Siyasilerin ülkede kamusal menfaati sağlayacak modeli ortaya koyamaması yüzünden su konusunda TC ve KKTC’nin karşı karşıya getirildiğini, ortaya çıkan sözleşmenin ekonomik  bir savaşın ilanı olduğuna dikkat çeken Çelik, “4 kişiden oluşan  bir heyettin oy birliğiyle karar vereceği ve onların kararıyla hangi toprak parçası üzerinde ne kadar su kullanılacağı ya da kullanılamayacağının belirleneceği bir sözleşmeyle karşı karşıyayız” dedi.

“SÖZLEŞMEYLE KKTC MECLİSİ ORTADAN KALDIRILDI”
Sözleşmenin Meclisi de ortadan kaldırdığını belirten Çelik, tarım ve hayvancılık konusunda meclisin bundan sonra yasa yapma yetkisi  kalmadığını, meclisin bu sözleşmeyle yetkisini devrettiğinin altını çizdi. Yerel kaynakların da sözleşme sonrasında ihaleyi kazanacak firmaya devredileceğini ve bahçelerindeki su kaç paraya ve kime verileceğinin bu heyet tarafından kararlaştırılacağını aktaran Çelik, bir üreticinin bahçesindeki suyu fiyatını ödese dahi alamayacak durumda olacağına dikkat çekti.

Çelik, bu sözleşmeyle ilgili her platformda halkı ve üreticileri aydınlatmak gerektiğini dile getirerek, sözleşmenin ekonomik özgürlüğünü ve ekonomik sürdürülebilirliğini oluşturmaya çalışan bir topluma dayatılamayacağını söyledi ve bunun kuzey Kıbrıs’taki tüm suyun yönetimi ve işletmesinin  şimdiden belirlenmiş olan bir firmaya teslim edilmesi demek olduğunu belirtti.

Bu sözleşmenin kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade ifade eden Çelik,  halka bu konudaki gerçekleri anlatacaklarını belirtti. Çelik,  suya karşı olmadıklarını , suyu kullanmak istediklerini ancak ekonomik bir fiyat belirlendikten sonra Kıbrıslı Türklerin yönetiminde üreticiye kadar götürülmesi gerektiğini, belediyelere kadar bu suyun kamu tarafından götürülmesinin doğru olduğunu halka aktaracaklarını da söyledi ve  suyun kamusal bir ürün olduğunu vurguladı.

Suyun fiyatının da henüz belirlenmediğini dile getiren Çelik, fiyatının ne olacağının bilinmediği bu suyla ilgili “alırız” diyen belediye başkanlarını da eleştirdi. Basın toplantısının ardından gerçekleştirilecek olan toplantı neticesinde belirleyecekleri eylemleri gelecek hafta başında basınla paylaşacaklarını da kaydeden Çelik,  Su Platformu’nun yarın akşam saat 19:00’da Doğancı’da halkla ilk toplantısını yapacağını da dile getirdi.

Su Platformuna an itibarı ile katılan örgüt ve siyasi partiler ise şunlar: “Devrimci Komünist Birlik, Dev-İş, BES, KTAMS, El-Sen, Türk Sen, ZeyBir, BKP, YKP, TDP, Basın Sen, MAGEM, Mağusa İnisiyatifi, Bağımsızlık Yolu, FEMA, Toparlanıyoruz Hareketi, Elye Patates Üreticileri Birliği, Lefke Belediyesi, Yenierenköy Belediyesi, BORAN Kültür, Lefkoşa Türk Belediyesi, KTOEÖS, Koop Sen, Baraka, KSP, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Lefkoşa Emekçiler İnisiyatifi, KTÖS”.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir